Tvrdá konkurence, propad objednávek a slabý polský zlotý drtí výrobce vodky Stock Spirits na akciových trzích. Po výrazném pátečním snížení odhadu celoročního zisku před zdaněním a odpisy se akcie společnosti začaly na pražské burze propadat o více než 30 procent.

Neochota Poláků utrácet za vodku jako dříve a oslabování tamní měny nastartovaly propady akcií skupiny na londýnské burze již v pátek. Poklesly o 28 procent. V pondělí pak pokračují ve svém sestupu k 108 pencím. Ještě ve čtvrtek se přitom akcie obchodovaly za 173 pencí.

Obdobný pád čekal společnost i na pražské burze. Zde se po začátku obchodování začaly akcie společnosti propadat o 34 procent a krátce po poledni se propad zmírnil jen minimálně. Akcie se tak obchodují za 44,35 koruny. Je tak čtvrtým nejobchodovanějším titulem na burze. "Společnost se musela v jednom okamžiku vypořádat s agresivní cenovou politikou konkurentů Roust nebo Marie Brizard," uvádí firma.

Skupina Stock Spirits ztrácí na akciovém trhu kvůli sníženému výhledu celoročního zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA). Dalším negativním faktorem je oslabující polská měna. "Pokud bude polský zlotý dál oslabovat, promítne se to negativně do hospodaření ve výši zhruba jednoho milionu eur," píše se ve zprávě společnosti.

Firma snížila svůj výhled pro celoroční zisk ze srpnového odhadu 60 až 68 milionů eur na odhadovaných 50 až 54 milionů eur. "Důvodem je tvrdá konkurence na polském trhu, propad objednávek v listopadu a nedůvěra v to, že by se v prosinci něco mohlo změnit," uvádí Patria. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výrobce nápojů očekával, že se prodeje v Polsku ve druhém pololetí vrátí na svou původní výši. Země je pro společnost vůbec největším trhem a stojí za více než polovinou celkových tržeb.

Firma vznikla v roce 1884 a působí kromě Polska a České republiky také na Slovensku, v Itálii a Chorvatsku. Skupina je největším producentem vodky v Polsku a České republice. Patří jí také Stock Plzeň, který vyrábí například Fernet a Tuzemák Božkov. Mezi další značky patří Stock 84, Keglevich, Wódka Žolondkowa Gorzka, Orzel, Limoncè či GranGala. Firma je zároveň distributorem široké škály značek jiných producentů.

Za rok 2014 dosáhla čistého zisku 35,8 milionu eur. Na burzu v Londýně pak vstoupila likérka v roce 2013. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru