Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za říjen 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za říjen 2015.

Praha. Neformální tiskový briefing při příležitosti návštěvy jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje v ČR.

Praha. Žofínské fórum na téma stavebnictví, bilance a plány. Vystoupí generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa nebo ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Washington. Mezinárodní měnový fond by měl rozhodnout o zařazení čínského jüanu do svého koše hlavních světových měn.

Moskva. Ruská ropná společnost Lukoil zveřejní výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.

Firmám ve Spojených státech klesly zisky. Poprvé od roku 2009

Korporátní Amerika má problém. Čisté zisky pěti set největších společností, které sleduje širší burzovní index Standard & Poor's, během letošního července až září meziročně klesly o 4,7 procenta na celkových 2,1 bilionu dolarů (v přepočtu přes 53 bilionů korun).

Podle zprávy washingtonského ministerstva obchodu jde o největší meziroční pokles od druhého kvartálu roku 2009, kdy byla největší světová ekonomika v recesi.

Prodej, či burza? S prodejem GE Money bank radí JPMorgan a Goldman Sachs

GE Money BankMnohamiliardový prodej GE Money Bank bude největší změnou na českém bankovním trhu od privatizace České spořitelny, Komerční banky a ČSOB před zhruba patnácti lety. Tomu odpovídají i poradci, kteří americkým vlastníkům finančního ústavu z General Electric s prodejem radí − podle několika zdrojů HN z akvizičního trhu se jedná o přední společnosti JPMorgan a Goldman Sachs. Ty mají říct, který způsob prodeje bude výhodnější.

Konglomerát General Electric, který po světě zaměstnává přes 300 tisíc lidí, letos v dubnu rozhodl, že se do dvou let zbaví všech svých bankovních aktivit − a jednou z nich je i tuzemská GE Money Bank.

Průměrná mzda se letos zvýšila téměř u poloviny podniků. Hlavně u větších firem

Měnová intervence přinesla exportérům miliardy.

Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 procent tuzemských podniků. U pětiny firem to bylo o více než tři procenta, u sedminy od 1,4 do tří procent a u zbylé sedminy do 1,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, který uskutečnila ČSOB mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

U dalších 48 procent firem se letos podle průzkumu průměrná mzda nezměnila, u tří procent pak dokonce klesla. U jednoho procenta se mzdy snížily o více než tři procenta. Mzdy se zvyšovaly o něco častěji ve větších firmách s obratem nad 40 milionů korun.

AB InBev se chce zbavit pivních značek Peroni a Grolsch. Snaží se obměkčit úřady

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev plánuje prodat značky piv Peroni a Grolsch, které by získala zamýšleným převzetím svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. Pivovar tak chce předejít možným obavám evropských regulátorů kvůli chystané obří fúzi. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to v neděli napsal list Financial Times.

Kellnerova PPF zaplatila miliardáři Komárkovi za podíl v pražské O2 areně téměř 600 milionů korun

O2 Arena

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila prostřednictvím firmy Lindus Services skupině KKCG Karla Komárka za její podíl v pražské O2 areně téměř 600 milionů korun. 

Podle aktuálního vydání týdeníku Euro to vyplývá z výroční zprávy 2015. PPF se stala majoritním vlastníkem haly na konci roku 2013 v rámci rozdělení majetku s KKCG po zkrachovalé Sazce. Obě skupiny spolu původně napůl vlastnily ve firmě Bestsport Arena, pod niž hala patří, zhruba 86 procent akcí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru