Jsou to firmy, které mají vysoký podíl žen v managementu, mají vstřícně nastavená pravidla mateřské a rodičovské dovolené a hodně zaměstnankyň se po mateřské dovolené vrací zpět na své pozice. Stejně tak mají propracovaný systém péče o zaměstnance a zastávají férový přístup ke svým lidem.

Právě tyhle firmy už více než deset let oceňuje organizace Síť mateřských center certifikátem Společnost přátelská k rodině. Ocenění uděluje firmám, ale například i státním organizacím, které umožňují svým zaměstnancům slaďovat pracovní a osobní život. Letos si ocenění vysloužily čtyři firmy a organizace: Carrier chladící technika z Prahy, Carrier Refrigeration Operation z Berouna, pražská Sodexo Benefity a město Most.

Certifikát Společnost přátelská k rodině si přebraly v pátek z rukou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové a ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. Na cestě k získání ocenění musely projít tyto firmy a organizace "rodinným auditem" a uspět v hodnocení odborné poroty složené z expertů v oblasti rovných příležitostí a personalistiky.

Podle Tomáše Ervína Dombrovského, člena odborné poroty a vedoucího analytického oddělení společnosti LMC, která působí na poli personalistiky, jsou to právě tyto organizace, jež zaváděním prorodinných opatření a citlivým přístupem k rovným příležitostem pomáhají společnost měnit k lepšímu. „Je podstatné, že ocenění není jen prázdnou nálepkou, ale důkladným zhodnocením firemní kultury a přístupu k zaměstnancům, a to včetně série doporučení. Tento přístup má šanci měnit situaci na pracovním trhu,“ komentuje ocenění Dombrovský.

„Je zde řada firem, které se nebojí oficiálně deklarovat podporu rodičům, zaměstnancům starším 50 let nebo znevýhodněným lidem, a to se promítá do jejich celkové přátelské firemní kultury. Stále je zde i velká skupina zaměstnavatelů, kteří to nedělají. Naším cílem je ukázat, že to není nic složitého a že takový přístup naopak firmě přináší celou řadu výhod,“ vysvětluje Lucie Plešková ze Sítě mateřských center, manažerka projektu, v rámci kterého se soutěž konala, a dodává: „Výsledky průzkumu mezi zaměstnavateli z roku 2012 ukázaly, že pouze 28,5 procenta oslovených firem nabízí programy pro usnadnění návratu po mateřské či rodičovské dovolené a jen necelá dvě procenta dotázaných poskytují svým zaměstnancům jako jeden z benefitů firemní péči o děti.“

Právě škále možností firemní péče o děti konference Sítě mateřských center věnovala velkou pozornost, která doprovázela slavnostní předávání certifikátů. Síť mateřských center od roku 2008 podporovala vznik zákona o dětské skupině. Mateřská centra totiž na mnoha místech republiky vypomáhají dlouhodobě rodičům i obcím neformálně řešit nedostatek míst v mateřských školách.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru