Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní tvorbu a užití HDP za 3. čtvrtletí 2015.

Praha. Komentář České národní banky ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí 2015.

Praha. 09:00 Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by mohli začít schvalovat zavedení elektronické evidence tržeb.

Praha. 09:00 Mezinárodní konference Efektivnost v soukromém a veřejném sektoru, kterou pořádá Evropské fórum podnikání a Newton College. 

Praha. 10:00 Představení bezpilotních systémů, tzv. dronů, které ČEPS používá ke kontrole svých vedení.

Praha. 12:00 Briefing ke konferenci "Evropská ekonomika - návrat k růstu, nebo dlouhodobá stagnace?", kterou pořádá Vysoká škola finanční a správní za účasti guvernéra ČNB Miroslava Singera.

Brusel. 12:45 Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek bude jednat s eurokomisařkou pro otázky hospodářské soutěže Margrethe Vestagerovou o notifikaci podpory obnovitelných zdrojů energie.

Londýn. 10:30 Zpřesněná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Británie za třetí čtvrtletí.

Berlín. 12:30 Spolkový sněm bude hlasovat o návrhu státního rozpočtu na rok 2016.

Atény. 11:00 Konečná zpráva o vývoji HDP Řecka za třetí čtvrtletí.

New York. V USA je dnes tzv. černý pátek, který patří podle tržeb tradičně k největším nákupním dnům v roce a startuje hlavní předvánoční nákupní sezonu.

Čínské banky půjčí polskému Tauronu v přepočtu 40 miliard korun

Přední čínský bankovní dům Industrial and Commercial Bank of China společně s šesticí dalších bank podepsaly dohodu o syndikátním úvěru ve výši 10 miliard jüanů (40 miliard korun) pro polskou energetickou společnost Tauron.

Je to vůbec poprvé, co Tauron spolupracuje s čínskými finančními domy.

Mládek bude v Bruselu jednat o české podpoře obnovitelných zdrojů

Podoba české podpory obnovitelných zdrojů energie bude hlavním tématem pátečního jednání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

Bez stále chybějícího potvrzení českého systému Evropskou komisí nehodlá český Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu v hodnotě 42 miliard korun vypsat.

Banky začnou trestat za příliš velké vklady. Nad novým poplatkem kroutí experti hlavou

Zpřísnění regulace bankovního byznysu přináší nečekaný paradox: finanční domy se začaly bránit přílivu velkých vkladů.

Důvodem je, že z těchto peněz, které nyní k poskytování úvěrů nepotřebují, budou muset odvádět stamiliony do nového fondu, z něhož se má v případě budoucí finanční krize platit záchrana bank.

Dvě z trojice dominantních českých bank, Česká spořitelna a Komerční banka, už nástroj, kterým budou nežádoucí vklady penalizovat, zanesly do ceníků. Obě výši srážky stanovily na 0,15 procenta.

Všechny herny v Praze končí. Pražští zastupitelé sáhli k radikálnímu řešení

V Praze končí všechny herny, odhlasovali pražští zastupitelé. Zůstat bude moci jen 101 provozoven označených jako kasina. Zastupitelé rovněž odhlasovali kompletní zákaz hazardu včetně kasin v Praze 4.

Návrh předložený primátorkou Adrianou Krnáčovou původně počítal pouze s omezením počtu heren o necelou stovku na 215 provozoven.

Black Friday: Slevová nákupní mánie zakořenila i v Česku. Někde slevy dosáhnou 50 až 80 procent

Tradice velkých slev spojených s pátkem po Dni díkůvzdání se z USA šíří i do jiných zemí. V Česku se kromě e-shopů k akci připojují i kamenné obchody jako Datart nebo Tesco.

Akce se z pátku často přetahují až do neděle nebo dokonce až k takzvanému Cyber Monday.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru