Nábytkářské společnosti Ikea ve finančním roce 2014/2015 v Česku stouply tržby o deset procent na rekordních 8,49 miliardy korun. Zisk společnosti se zvýšil meziročně o 63 procent na 599 milionů korun po zdanění. Český trh se loni zařadil mezi nejrychleji rostoucí trhy, kde švédská firma působí.

Ikea staví v německém Kaarstu ukázkovou ekopobočku pro nákupy i rodinný relax - čtěte ZDE

"Zájem o bydlení a bytové zařízení podporuje i rostoucí zájem Čechů o vlastní bydlení a nové byty," uvedl generální ředitel Ikea pro ČR, Maďarsko a Slovensko Marek Feltl. Počet zákazníků obchodních domů se zvýšil o jedno procento téměř na 5,56 milionu, průměrná útrata zákazníků dosáhla 1532 korun.

Meziročně se nejvíce zvýšil zájem o ložnice a koupelny, matrace, textil a venkovní nábytek. "V uplynulém roce jsme přivítali téměř 100 nových kolegů. Všichni zaměstnanci nyní dostanou bonus ve výši více než jednoho měsíčního platu," dodal Feltl.

Ten v září uvedl, že spuštění internetového obchodu Ikea v Česku se předpokládá asi za dva a půl roku, termín se odvíjí od startu on-line prodejů na globální úrovni. Do té doby řetězec zvažuje zavedení služby click & collect, díky které by si zákazníci mohli v obchodě vyzvednout zboží, které si předtím navolí on-line na svém nákupním seznamu. Nyní si musí seznam vytisknout a přijít s ním do obchodního domu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Příští rok chce Ikea také otevřít nový externí sklad v Praze na Černém Mostě. Řetězec stále plánuje v horizontu tří let stavbu dalšího obchodního domu v hlavním městě, firma již má schválené peníze na nákup pozemku. Konkrétní lokalita ale určena nebyla.

Češi si loni podle údajů Asociace českých nábytkářů koupili nábytek celkem za 32,2 miliardy korun, od roku 2010 se tento údaj téměř nemění. V Česku patří mezi největší prodejce nábytku Ikea, Sconto, Kika, Jysk, Asko-Nábytek a Möbelix CZ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru