Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Druhým dnem pokračuje návštěva slovenského ministra financí Petera Kažimíra.

Praha. 10.00 TK Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k cenovým rozhodnutím pro rok 2016 za účasti předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové a místopředsedů Jana Nehody a Martina Laštůvky.

Praha. 10.00 TK Českého statistického úřadu na téma Češi a internet. Hovořit se bude o využívání informačních technologií domácnostmi, o tom, jaké zboží a služby nakupujeme na internetu, a mnohých dalších tématech, včetně srovnání se státy Evropské unie.

Znojmo. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zveřejní konsolidované hospodářské výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku.

Brusel. Zasedání ministrů dopravy, spojů a energetiky zemí EU.

Berlín. Index spotřebitelské důvěry GfK na prosinec.

Europoslanci schválili historicky největší rozpočet EU. Víc peněz půjde hlavně na bezpečnost a řešení migrační krize

Evropská komise pozastavila ČR kvůli chybám dotace za 568 milionů korun.Evropský parlament ve středu schválil kompromisní návrh rozpočtu EU na rok 2016. S částkou 155 miliard eur (4,2 bilionu korun) v závazcích a 143,9 miliardy eur (3,9 bilionu korun) v platbách, je dosud největší, jaký Evropská unie měla. Více peněz má putovat hlavně na bezpečnost a na problémy související s migrační krizí. Členské státy podobu rozpočtu odsouhlasily v úterý, středeční hlasování europoslanců bylo závěrečným krokem schvalovacího procesu.

Volkswagen: Úprava závadných naftových motorů bude trvat méně než hodinu

VW zkracuje amnestii pro zaměstnance.Úprava většiny naftových automobilů z německého koncernu Volkswagen, které umožňují falšování údajů o emisích oxidů dusíku, bude trvat méně než hodinu, oznámil VW k plánům pro svolávání těchto vozů v Evropské unii.

Volkswagen v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval po celém světě zhruba do 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Česká ekonomika loni rostla rychleji než ekonomika EU i eurozóny. Zvýšila se i životní úroveň

Česká ekonomika mírně zpomalila, docházejí peníze z evropských fondů - Ilustrační foto.S dvouprocentním hospodářským růstem se Česko umístilo loni zhruba v polovině mezi všemi zeměmi EU. Zároveň ale tuzemská ekonomika rostla rychleji, než byl průměr EU i eurozóny. Pokles hrubého domácího produktu loni zaznamenaly čtyři země EU, a to Finsko, Chorvatsko, Itálie a Kypr. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2015. Ekonomika celé EU stoupla loni o 1,3 procenta a eurozóny o 0,8 procenta.

Ministerstvo dopravy plánuje do tří let zrušit dálniční kupony. Zda řidič zaplatil, rozpozná kamerový systém

Rakousko, migrace, uprchlíci, dálniceMinisterstvo dopravy připravuje do tří let přechod od papírových kuponů k elektronickému systému, který umí rozpoznat registrační značky vozidel a zjistit tak, zda má kontrolované vozidlo zaplacený dálniční poplatek. Ve středu to oznámil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podobný systém bude od roku 2016 fungovat i na Slovensku. České roční dálniční kupony se na příští rok budou prodávat od prosince.

Vozy Hyundai mají české SPZ i pojištění, ale měsíce jezdí v Itálii. K reexportům nás navádí automobilka, říká dealer

Hyundai, ilustrační fotoV Česku se auto zaregistruje k provozu, získá české značky a nový majitel poctivě platí pojištění. Vůz ale okamžitě zamíří do ciziny, s druhým technickým průkazem získá značky například v Itálii. Až po půl roce se vůz vyveze i papírově a fiktivní majitelé vůz z českého registru odhlásí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru