Slovenský parlament ve středu schválil ochranu státem vlastněných výrobců tepla před exekucí jejich majetku. Příslušnou novelu zákona navrhla levicová vláda premiéra Roberta Fica v reakci na prohraný dlouholetý spor státní teplárny Bratislavská teplárenská (BAT), která má zaplatit finanční skupině Penta téměř 30 milionů eur (810 milionů korun). Část opozice i Penta tvrdily, že zavedení exekuční imunity je protiústavní.

Podle předlohy, kterou ve sněmovně prosadili poslanci vládních sociálních demokratů, exekuci nově nebudou podléhat nemovitosti, peníze, pohledávky a jiný majetek státních tepláren, který slouží k výrobě a rozvodu tepla.

Zmiňovaný spor ohledně plateb BAT vznikl kvůli smlouvě, na jejímž základě měla Bratislavská teplárenská platit za teplo od bratislavské paroplynové elektrárny (PPC) bez ohledu na to, zda ho skutečně odebere. Soudní líčení mezi BAT a PPC začalo již v roce 2003, tedy rok předtím, než Penta ovládla paroplynovou elektrárnu. Penta sice loni PPC prodala, pohledávka ze sporu s BAT ale součástí této transakce nebyla.

Bratislavský krajský soud před více než rokem potvrdil verdikt nižšího soudu, že BAT má zaplatit firmě Paroplyn Holdings Limited, která patří skupině Penta. Verdikt se snažil zvrátit generální prokurátor prostřednictvím mimořádného dovolání, které slovenský nejvyšší soud letos na podzim zamítl.

Návrh na zavedení exekuční imunity kabinet premiéra Fica schválil minulý týden, sněmovna materiál projednala ve zrychleném režimu. Opoziční poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Daniel Lipšic v rozpravě upozornil, že vládní předloha není v souladu s ústavou a poukázal na předchozí rozhodnutí slovenského ústavního soudu v podobných případech.

Penta v reakci na schválení zákona nařkla vládu, že se snaží účelově vstupovat do sporu dvou firem. "Právní analýza ukazuje, že takováto úprava exekuční imunity vybraných subjektů je v rozporu s ústavními principy Slovenska i právem Evropské unie. Určitě využijeme všechny dostupné možnosti obrany, které nám poskytuje ústava a evropská legislativa," sdělila Penta.

Finanční skupina tvrdila, že spor se protáhl vinou pasivity BAT a účelovosti jejího postupu a že kvůli tomu původní suma nezaplacených faktur ze strany BAT ve výši devět milionů eur narostla o zákonné úroky z prodlení na téměř 30 milionů eur.

BAT dodává teplo do většiny domácností a institucí ve slovenské metropoli. Teplárna loni hospodařila s čistým ziskem 174.700 eur v porovnání se ztrátou 23,56 milionu eur v roce 2013, kdy vytvořila rezervu právě na soudní spor se skupinou Penta.

BAT již dříve tvrdila, že prohraný spor její činnost neohrozí. Penta již dříve zase vyjádřila ochotu dohodnout se s teplárnou na způsobu uhrazení pohledávky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru