Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 20. listopadu 2015.

Praha. Český statistický úřad vydá Statistickou ročenku České republiky 2015

Praha. Začíná dvoudenní návštěva slovenského ministra financí Petera Kažimíra v Česku.

Praha. 09:00 Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci projednají ve druhém čtení návrh státního rozpočtu na příští rok a začnou se zabývat vládním návrhem zákona o zadávání veřejných zakázek.

Praha. 09:30 TK s obyvateli německé Lužice, kteří jsou ohroženi rozšiřováním povrchových hnědouhelných lomů. V 10:30 happening lužických obyvatel před centrálou firmy ČEZ, která má o uhelný byznys v Lužici zájem.

Praha. 14:00 Veřejná schůze Rady Českého rozhlasu (ČRo). Na programu je mj. dodržování zákona o ČRo, stanovení výše mzdy prozatimního ředitele, kritéria pro hodnocení výkonu prozatímního ředitele za období listopad 2015 – leden 2016 a informace o postupu výběrového řízení na pozici generálního ředitele.

Londýn. 13:30 Britský ministr financí George Osborne přednese v parlamentu pravidelnou podzimní zprávu o vývoji rozpočtu, která zahrnuje nejnovější prognózy a návrhy nových rozpočtových opatření.

Moskva. Ruský bankovní dům Sberbank oznámí výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

New York. Americký výrobce zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí.

Sobotka obchází šéfy čínských bank. Nabízí jim Prahu jako evropské sídlo

Čína, čínská, vlajka, česká, SobotkaS nejvyššími šéfy pěti velkých čínských bank se tento týden schází premiér Bohuslav Sobotka. Nabízí jim Prahu jako město, kde by si měli vytvořit finanční centrum Číny pro celou střední a východní Evropu.

"Je to jeden z cílů mé cesty tady v Číně, abych zpropagoval tuhle myšlenku. Jednáme s několika dalšími finančními institucemi, aby přišly do Prahy a otevřely tam svou pobočku. Záleží ale na jejich rozhodnutích a jednáních s regulátorem, jestli záměr skutečně dotáhnou do konce," řekl Sobotka. "Kromě toho se snažíme podpořit Prahu jako místo, které by mohlo být pro Čínu přepravním uzlem pro region střední a východní Evropy."

Šmejc s Komárkem přicházejí v Řecku o zisky. Loterijní společnost OPAP trápí narůstající daně

Jiří ŠmejcMiliardářům Karlu Komárkovi a Jiřímu Šmejcovi se zadrhává řecký byznys. Tamní loterijní společnost OPAP, ve kterém čeští podnikatelé drží třetinový podíl přes investiční holding Emma Delta, se ve třetím čtvrtletí letošního roku propadly meziročně tržby o 16 procent na 901 milionů eur (24,4 miliardy korun).

Komárkem se Šmejcem tak zaznamenávají zhoršení hospodářských výsledků poprvé od vstupu do společnosti v roce 2013.

Polský PKN Orlen se chystá ovládnout většinu trhu prodeje paliv v Česku. Má zálusk na benzínky OMV

Očištěný zisk rakouské OMV klesl o polovinu - Ilustrační foto.Největší firma ve střední Evropě má v Česku slušně našlápnuto. Polský státem řízený petrochemický koncern PKN Orlen, který v tuzemsku ovládá skupinu Unipetrol, se chystá získat většinu tuzemského trhu s prodejem paliv. Po osmi letech přemýšlí o výplatě dividend a zároveň plánuje prodat svůj železniční byznys.

Na sestřelení ruského vojenského letadla reagují trhy v Turecku i Rusku. Lira i rubl oslabují

Rusko nasadí pro ochranu svých bombardérů více stíhaček, oblast bude chránit křižník Moskva - Ilustrační foto.Turecká lira výrazně oslabila po sestřelení ruského vojenského letadla poblíž turecko-syrské hranice. Oslabení neminulo ani ruský rubl. Ten v úterý ztratil 0,2 procenta v porovnání s dolarem.

Na tento incident reagovaly propadem trhy v Evropě, Turecku i Rusku. Turecká lira během úterý oslabila o jedno procento vůči dolaru a pokračuje tak její dlouhodobý propad. Ve vztahu k americké měně během letošního roku ztratila již více než 19 procent a je tak jednou z nejslabších měn rozvojových ekonomik. Istanbulská burza pak během úterního obchodování ztrácí zhruba 3,3 procenta.

Třetí rána pro Volkswagen: V emisním skandálu "jede" i automobilka Audi

VW zkracuje amnestii pro zaměstnance.Emisní skandál Volkswagenu, přezdívaný Dieselgate, se dále šíří. Automobilka Audi, jedna z jeho dcer, přiznala, že také v jejích luxusních vozech s třílitrovým naftovým motorem je instalován software umožňující "manipulovat" s výsledky emisních zkoušek.

Firma oznámila, že se to týká zhruba 85 tisíc vozů, pro které motory vyvíjela. Jsou jimi vybaveny modely A6, A7, A8, Q5 a Q7 vyráběné v letech 2009 až 2015. Mateřský koncern VW je také od modelového roku 2013 instaloval do vozů Touareg a Porsche Cayenne.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru