Zastavení podpory obnovitelným zdrojům energie pro příští rok ohrožuje plnění evropských závazků a přinese značné hospodářské škody. Shodují se na tom zástupci Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Teplárenského sdružení ČR. Vzniklá situace je podle nich "bezprecedentní, alarmující a neudržitelná". Vyzývají proto stát, aby byla podpora zachována. V úterý o tom informovala mediální zástupkyně Teplárenského sdružení ČR Běla Jašková.

O zastavení podpory většině obnovitelných zdrojů v ČR rozhodl Energetický regulační úřad (ERÚ) minulý čtvrtek. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon.

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení Mirka Topolánka ohrozí překvapivé zastavení podpory plnění evropských závazků České republiky v oblasti úspor energie a rozvoje využívání obnovitelných zdrojů. "Bude znamenat i značné hospodářské škody včetně ohrožení řady pracovních míst a zvýšení cen pro spotřebitele tepla," uvedli.

Narušení současných očekávání investorů podle nich dlouhodobě negativně ovlivní ochotu soukromého sektoru financovat investice v energetice a poškodí pověst České republiky jako stabilní země s předvídatelným podnikatelským prostředím. Podnikatelské organizace proto vyzvaly státní úřady, aby ve vzájemné spolupráci okamžitě podnikly všechny kroky pro zachování provozní podpory v příštím roce a odvrácení hrozících škod a negativních dopadů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ERÚ za nevypsání podpory bez tzv. notifikace ostře kritizuje i ministerstvo průmyslu. Argumentuje mimo jiné tím, že problémy s notifikací existovaly už loni i předloni a ERÚ podporu vypisoval. Notifikaci nemají zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016.

Proti rozhodnutí ERÚ je také Český svaz zaměstnavatelů v energetice a Česká fotovoltaická asociace, která chystá petici za vypsání plné podpory obnovitelným zdrojům energie pro příští rok.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru