Banka s milionem českých klientů se v následujících měsících patrně přejmenuje. Mohla by nést jméno Bohemica, Felicia nebo Xpera. O myšlence přejmenovat GE Money Bank informovaly Hospodářské noviny v září. Banka si tehdy u Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovala pět názvů.

Nyní nechává své klienty v internetovém bankovnictví hlasovat, který název by zvolili. Na výběr dává z následujících: Bohemica Bank, Felicia Bank, Xpera Bank či Opera Bank. Dále pak banka v anketě dává možnost navrhnout jiný název. GE Money má kromě toho zaregistrované ochranné známky Spectra Bank, AVA Bank, ARC Bank nebo ICCO Bank.

Tento měsíc si navíc banka zaregistrovala další názvy – CZ Money Bank. Dále pak Lípa Bank nebo Bene+ Bank. Stejný název nese věrnostní program GE Money Bank při platbách kartou.

Příprava na miliardový prodej

Že GE Money v následujících letech změní název a logo, je jisté. Konglomerát General Electric, který ve světě zaměstnává přes 300 tisíc lidí, letos v dubnu oznámil, že se hodlá zaměřit na průmysl a výrazně omezit ostatní obory, včetně bankovnictví.

Součástí této strategie je i rozhodnutí prodat do dvou let českou pobočku GE Money. V září v souvislosti s přípravou prodeje GE Money poslala své matce General Electric po šesti letech část z 36 miliard korun nahromaděného zisku, konkrétně 19,7 miliardy. To je vůbec největší dividenda v historii českých bank i výplaty zisku z Česka do Spojených států.

Pokud by banka sehnala kupce z bankovní branže, pak by s velkou pravděpodobností měnila název až podle jména nového majitele. Přejmenovat se například rok před prodejem by nedávalo smysl.

Jak ale Hospodářské noviny zjistily v srpnu, kromě hledání přímého kupce banka intenzivně pracuje také na možnosti odprodeje přes burzu. Jasným favoritem, kam by akcie mohly být uvedeny, je přitom Praha.

Anketa, kterou GE Money dala svým klientům
ge money anketa

Vstup na burzu je dosud spíše záložní variantou, hledání kupce se však protahuje, proto je stále pravděpodobnější. Česká GE je příliš velká na to, aby ji za desítky miliard mohli koupit menší hráči, velkým by zas převzetí mohl znemožnit antimonopolní úřad. Podle spekulací z trhu Američané pro svou českou banku shání nového majitele z řad strategických investorů. Evropské banky ale kvůli ztrátám z krize a následné tvrdší regulaci nyní nemají na nákup dost kapitálu. Dalšími kandidáty jsou fondy soukromého kapitálu.

Jako ve Švýcarsku?

General Electric cestu prodeje skrze burzu úspěšně zvolila ve Švýcarsku. Tam před dvěma lety nejprve prodala 60 procent akcií banky, která se vstupem na burzu přejmenovala na Cembra Money Bank. Nový název banka nese podle švýcarské borovice.

Letos v květnu prodala zbylou zhruba třetinu akcií. Za celý prodej získala odhadem v přepočtu přes 35 miliard korun.

Právě zkušenost s úspěšným prodejem na švýcarské burze posiluje pravděpodobnost shodného postupu i v Česku. Pokud by General Electric zvolil prodej české banky skrze burzu, pak by ji musel před úpisem přejmenovat. A tady přicházejí na řadu již zmíněné názvy. Patrná je například podobnost názvu Lípa se švýcarskou borovicí Cembra.

ANKETA
Jaký název název byste vybrali pro GE Money Bank?
Bohemica Bank
50 (14%)
Felicia Bank
7 (2%)
Xpera Bank
17 (5%)
Opera Bank
8 (2%)
CZ Money Bank
212 (58%)
Lípa Bank
25 (7%)
Bene+ Bank
19 (5%)
Jiný
25 (7%)