Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za listopad 2015.

Praha. Diskusní setkání v rámci kulatého stolu o LNG, který proběhne pod záštitou Vemex, jako člena skupiny Gazprom, ve spolupráci s Českým plynárenským svazem a E.ON Energie, a.s. během výstavy Czechbus. 

Praha. Jan Mládek a ředitel odboru puncovní inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný vystoupí na tiskové konferenci k výsledkům kontrolních akcí Puncovního úřadu v letošním roce a neuspokojivé praxi při prodeji drahých kovů a nákupech prostřednictvím internetu.

Praha. Poslanci by měli rozhodnout o senátních úpravách zákona o registru smluv a novely o cestovním ruchu a ve druhém čtení projednat novely zákona o státní službě a vysokoškolského zákona.

Brusel. Evropská komise by měla zveřejnit své návrhy směřující k dokončení bankovní unie, jedním z nich by měl být návrh na společné pojištění vkladů.

Berlín. Konečná zpráva o vývoji německého HDP za třetí čtvrtletí.

Atény. Řecký sázkový monopol OPAP, ve kterém má nepřímý podíl česká investiční skupina KKCG, zveřejní své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Další vzpoura v Hyundai. Největší prodejce obvinil šéfa českého zastoupení Vošického z požadování úplatků

Boj dealerů značky Hyundai s šéfem českého zastoupení Vladimírem Vošickým má další kolo. Po loňské rebelii třetiny dealerů se proti importérovi začal vymezovat největší dealer v Česku – Hyundai Fischer podnikatele Antona Fischera.

Opět jde o systém bonusů, které za prodaná auta dealeři získají. Ti ale nikdy neví, zda na ně nakonec dosáhnou, vozy tak prodávají často se ztrátou v naději, že splní Vošického podmínky.

Pfizer prchá z USA před daněmi. Potvrdil převzetí výrobce botoxu za 160 miliard dolarů

Pfizer vyrábí také Viagru.

Americká farmaceutická společnost Pfizer se dohodla s konkurentem Allergan na jeho převzetí za přibližně 160 miliard dolarů (v přepočtu 4 biliony korun). Lídr na světovém farmaceutickém trhu ve své tiskové zprávě uvedl, že se na fúzi shodla představenstva obou firem jednomyslně. Jedním z hlavních důvodů převzetí je možnost daňové optimalizace, která se Pfizeru koupí irského konkurenta otevírá.

Pfizer ocenil každou akcii Allerganu na 363,3 dolaru. Akcionáři výrobce botoxu tak získají, s ohledem na páteční tržní cenu akcií Pfizeru, o 30 procent více.

China Eastern zřídí přímou linku z Prahy do Šanghaje. Létat by měla od příštího roku

Čínská společnost China Eastern v pondělí po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou potvrdila, že příští rok zřídí přímou linku z Prahy do Šanghaje. Předseda české vlády o tom informoval během své návštěvy čínské finanční metropole.

"Já to pokládám za důležité rozhodnutí, protože v době, kdy se plánovala moje cesta do Číny, vůbec nebylo jisté, že společnost China Eastern se takto rychle rozhodne," prohlásil Sobotka.

Spor o akcie Vítkovic pokračuje: Světlík zatím nemusí zaplatit Beranovi 1,7 miliardy

Dle rozhodnutí pražského soudu majitel strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík nemusí platit Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun za akcie.

Miliardář a majitel strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík zatím nemusí zaplatit 1,69 miliardy korun podnikateli Davidu Beranovi. U pražského soudu uspěl s návrhem na odklad proti rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře. Zatím má vyhráno ale jen napůl – o úplném zrušení rozhodnutí o miliardové platbě soud zatím nerozhodl. Ostravský soud ale zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran. 

RegioJet ruší spoje mezi Bratislavou a Košicemi. Ustupuje "nekalé konkurenci" státního dopravce

Vlaky RegioJetu využívá stále víc cestujících.

Český soukromý dopravce RegioJet ukončí v prvním čtvrtletí příštího roku provoz svých dálkových vlaků mezi Bratislavou a Košicemi. Společnost tento krok odůvodnila údajně nekalou konkurencí slovenského státního dopravce ZSSK, proti které nezakročil tamní ministr dopravy Ján Počiatek. Uvedl to mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

RegioJet začal na vlastní komerční riziko provozovat dálkové vlaky mezi dvěma největšími městy na Slovensku loni v prosinci. Poprvé tak došlo k tomu, že na Slovensku si na jedné vnitrostátní dálkové trati začali konkurovat dva dopravci. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru