Hospodářská recese v Rusku skončila. Prohlásil to v pondělí ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Ukazují to podle něj oficiální ukazatele.

Za celý letošní rok ale podle něj hrubý domácí produkt Ruska klesne odhadem o 3,9 procenta, možná o 3,7 procenta, citovala jej agentura AFP.

"Recese ruské ekonomiky podle oficiálních ukazatelů skončila," uvedl Uljukajev podle internetové stránky ruského listu Vedomosti.

Rusko je od loňska pod tlakem kvůli propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině. V letošním třetím čtvrtletí ale ruská ekonomika podle nedávného sdělení ruského statistického úřadu zmírnila pokles, když ve srovnání se stejným obdobím před rokem klesla o 4,1 procenta po propadu o 4,6 procenta v předešlém kvartálu.

Údaj o výkonu ekonomiky v mezičtvrtletním srovnání statistický úřad neposkytl. Právě z dat o vývoji hrubého domácího produktu oproti předešlému čtvrtletí se stanoví, zda ekonomika sklouzla do recese, nebo se z ní vymanila. Někteří ekonomové ale odhadují, že meziroční pokles o 4,1 procenta by mohl odpovídat stabilizaci, nebo dokonce mírnému zlepšení ve srovnání s druhým čtvrtletím, napsala AFP.

V roce 2014 stoupla ruská ekonomika o 0,6 procenta. Ruská vláda pro příští rok již počítá s růstem domácí ekonomiky o 0,7 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka ale odhadují, že HDP Ruska by příští rok ještě mohl klesat.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru