Prodej technického spotřebního zboží v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,2 procenta na 16,3 miliardy korun. Od začátku roku celý trh posílil o 10,8 procenta. Nejrychleji se zvýšil odbyt mobilních telefonů a dalších telekomunikačních zařízení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu GfK Temax.

Prodej v oboru telekomunikací se meziročně zvýšil o 18,3 procenta. Tempo růstu ale zpomaluje. Nadále chytré telefony drží celý sektor v pozitivních číslech. Naopak poptávka po klasických mobilních telefonech klesá.

Trh se spotřební elektronikou v třetím kvartále stagnoval. Tržby v sektoru klesly o více než jedno procento ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Bylo to způsobeno mírně negativním trendem u televizorů, i když pokročilejší modely, jako např. Ultra HD a Smart, zajišťují stále vysokou spotřebitelskou poptávku, uvádí zpráva. Dvouciferné poklesy zaznamenaly set-top-boxy, videopřehrávače/rekordéry a autonavigace.

Prodej velkých domácích spotřebičů stoupl o více než dvě procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Nejvyšší dynamiku prodejů měly sušičky a chladničky. U praček a mikrovlnných trub už byl třetí kvartál v porovnání s loňským rokem slabší.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Trh malých domácích spotřebičů dosáhl za třetí čtvrtletí letošního roku v hodnotě meziročního nárůstu o 6,5 procenta. Růst odbytu je stále nejvíce generován produkty, které souvisejí s přípravou zdravých potravin, jako jsou přístroje na přípravu džusů, koktejlů, a dále dentální hygienou.

Dál klesaly prodeje digitálních fotoaparátů. Obrat sektoru ve třetím čtvrtletí meziročně poklesl o téměř 17 procent. K tomuto vývoji přispěly zejména zrcadlovky, byť v září zaznamenaly velmi negativní vývoj i kompakty s výměnným či pevným objektivem, uvádí zpráva GfK.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru