Miliardář a majitel strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík zatím nemusí zaplatit 1,69 miliardy korun podnikateli Davidu Beranovi. U pražského soudu uspěl s návrhem na odklad proti rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře. Zatím má vyhráno ale jen napůl – o úplném zrušení rozhodnutí o miliardové platbě soud zatím nerozhodl. Ostravský soud ale zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran. 

Mluvčí Vítkovic Kijonková uvedla, že oba soudy rozhodly nezávisle na sobě v závěru minulého týdne. Stanovisko soudů podle ní znamená, že rozhodčí nález nedává Beranovi šanci na žádnou reálně vymahatelnou částku. "Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku," uvedl Světlík. Rozhodčí nález je podle něj od samého začátku pochybný a porušuje zákony.

"Rozhodci vůbec neměli o údajném Beranově nároku jednat, protože ve stejné věci už bylo rozhodnuto rozhodčím soudem i dalšími soudy před lety (v roce 2008 a následujících letech). Jeden z rozhodců také zatajil, že několikrát působil v kauzách souvisejících s předmětem řízení, takže je podjatý," uvedla Kijonková. Řekla, že Světlík podal trestní oznámení na Berana a dva rozhodce, které nyní vyšetřuje policie.

Beran podle svého mluvčího Mirka Deneše postup pražského soudu očekával. "Usnesení nic nemění na pravomocnosti a platnosti rozhodčího nálezu. Civilní soudy se nyní budou zabývat pouze formální stránkou rozhodčího nálezu, nikoli samotným meritem věci," řekl. Sám Beran považuje důvody pro zrušení nálezu uvedené Světlíkem za účelové a v mnoha případech lživé.

O rozhodnutí ostravského soudu nebyl podnikatel podle svého mluvčího informován.

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun. Miliardář Beran se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. S tou uspěl, ovšem nyní protižalobu podal zase Světlík.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík dříve spolupracovali, ale okolo roku 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru