Tři čtvrtiny tuzemských společností zatím nesplnily informační povinnosti za loňský rok. Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin přitom vypršel na konci července, nejzazší termín pak je do konce roku. Nejméně disciplinované jsou firmy z finančního zprostředkování a maloobchodu. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Informační povinnost stanovenou zákonem dlouhodobě neplní více než polovina společností. Firmy zákon o účetnictví ignorují také proto, že riziko postihu ze strany státu je minimální. Přitom pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za porušování zákona ze strany firem, mohl na dodatečných příjmech do státního rozpočtu získat nejméně desítky miliard korun," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Za rok 2013 požadované dokumenty do sbírky stále ještě neuložilo 62 procent firem.

Nejhorší přístup mají firmy, které podle Českého statistického úřadu nevykazují tržby. V této kategorii informační povinnost dlouhodobě neplní přes 82 procent společností. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů mají naopak společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun.

Pokud jde o jednotlivé regiony, pak nejhorší jsou pražské firmy. Více než 80 procent z nich zatím neodevzdalo výkazy za loňský rok, více než 60 procent výkazů chybí v hlavním městě i za roky 2013, 2012, 2011 a 2010. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje, za letošek už odevzdalo výkazy 46 procent z nich.

Ostatní finanční zprostředkování je oblast podnikání, kde informační povinnost za rok 2014 doposud nesplnilo více než 96 procent podnikatelských subjektů. V rámci maloobchodu s potravinami, nápoji a tabákovými výrobky finanční výkazy nezveřejnilo téměř 93 procent firem. Nad devadesátiprocentní hranicí neplnění informační povinnosti jsou aktuálně také činnosti související se zaměstnáním, činnosti v oblasti filmů, úklidové činnosti a telekomunikační činnosti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru