Byl to jeden z návrhů, za něž si vláda Bohuslava Sobotky vysloužila pochvaly od expertů i opozice. Loni v létě přišla její důchodová komise s nápadem, jak řešit propast v důchodech mezi muži a ženami. Tuzemské penzistky pobírají v průměru o pětinu nižší důchody než penzisté a na vině nejsou jen rozdíly v platech, které se v Česku rozevírají do třetí největší šířky v Evropské unii.

Jde také o fakt, že ženy zpravidla na několik let vypadnou z pracovního trhu kvůli péči o děti. Experti z komise proto navrhli – a koaliční i opoziční politici jim to předběžně odkývali – zavést sdílený důchod manželů. Podle návrhu, který v různých národních variantách funguje třeba v Německu nebo Kanadě, by se manželé po dobu trvání manželství dělili rovným dílem o vyměřovací základ, tedy souhrn příjmů, které společně získali za dobu své práce a z nichž odvedli daně. Více vydělávající partner by se tak se svým protějškem nedělil jen o aktuální příjem, ale s předstihem také o důchod – jak říkají ekonomové, o příjem budoucí. 

Návrh podpořili genderoví experti i ekonomové, jinak ale vyvolal vcelku kontroverze. Jedna námitka zaznívala více než ostatní: v zemi, kde klesá počet sezdaných párů, se nerovnost v důchodech mezi muži a ženami neodstraní tím, že sdílení důchodů omezí pouze na manželské páry (vedle toho přibývá také matek samoživitelek, na něž by se opatření logicky rovněž nevztahovalo).

Problém se zúžením na manžele měla už v počátečních debatách ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Mělo by se to spíše odvíjet od výchovy dětí," řekla tehdy Respektu. Tyto limity návrhu nakonec zapříčinily jeho uložení k ledu. I pokud by se nápad vztahoval pouze na manžele, znamenalo by to podle studie ministerstva značné administrativní náklady, stát by musel o občanech sbírat a evidovat další porci informací.

Slib z programového prohlášení vlády, že odstraní genderovou nespravedlnost v důchodech, prý stále platí. Jak přesně bude vypadat jeho plnění, ovšem zatím není jasné.

I obalka R48

Více čtěte v novém Respektu, který vychází v pondělí. Dále zde najdete:

Jak porazit Islámský stát 

Dvojí policejní metr na Albertově

Kvůli emisním normám je v autech čím dál víc elektroniky

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru