České dráhy (ČD) zaplatily skoro půl miliardy korun z prohrané arbitráže se společností Škoda Transportation. Informoval o tom v pátek mluvčí drah Radek Joklík a mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. Doplatek za dodávku lokomotiv řady 380 dopravce uhradí navzdory tomu, že jej ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) vyzval, aby nic neplatil. Ťok v pátek novinářům řekl, že ministerstvo dopravy zvažuje podání trestního oznámení v kauze.

"Mohu potvrdit, že první doplatek kupní ceny jsme včera (ve čtvrtek) obdrželi na naše účty," řekla Černá. Podle Joklíka představenstvo ČD rozhodlo o vyplacení 468 milionů korun ve čtvrtek, přiměla ho k tomu obava z možných sankcí. "Především jde o hrozbu zahájení exekučního řízení ze strany Škody Transportation, což by negativně ovlivnilo obchodní činnost, vztahy s věřiteli a mohlo ohrozit proces plánované emise cenných papírů," uvedl Joklík.

Dráhy vedou se strojírenskou firmou Škoda Transportation dlouhodobý spor o cenu dodávky 20 lokomotiv řady 380. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře počátkem týdne určil, že dráhy mají Škodovce doplatit 468 milionů korun jako doplatek ke kupní ceně a dalších 760 milionů jako inflační navýšení. České dráhy už proti výsledku arbitráže podaly žalobu k soudu.

Ministr dopravy v pátek novinářům řekl, že právníkům na úřadu zadal, ať se podívají, jestli není možné v této věci podat trestní oznámení. Chce také, aby se záležitostí zabývala koaliční rada. "Já bych zároveň chtěl všechny naše kolegy z koalice požádat, ať se přidají k tomu, co jsem udělal já, a to, že zakážou rozhodčí doložky," uvedl také.

Arbitráže jsou podle něj zcela nepředvídatelné, způsob rozhodnutí v aktuálním případě označil za nepochopitelný. Poznamenal také, že je velmi zvláštní, když místopředseda rozhodčího soudu vlastní právní kancelář, která zastupuje Škodu Transportation. Narážel tak na právníka Radka Pokorného, který je blízký premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Ťok ve středu vyzval vedení ČD, aby prohranou částku nehradilo. "Toto je situace, kdy dochází v přímém přenosu k tunelování Českých drah, a já jsem tady od toho, abych v této věci nemlčel," uvedl tehdy Ťok.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 třísystémových lokomotiv řady 380 za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Lokomotivy měly dlouhodobé problémy se získáním povolení pro provoz v zahraničí, stále nemohou jezdit například na tratích do Německa. Od prosince přitom s nimi ČD počítají pro vlaky mezi Prahou a Hamburkem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru