Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Soud pokračuje v projednávání kauzy privatizace společnosti OKD z roku 2004, při níž podle obžaloby vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Vypovídat by měli znalci.

Praha. Schůze vlády, na programu mimo jiné: makroekonomická predikce České republiky, harmonogram realizace přípravy systému elektronického mýta po roce 2016 či informace o nadlimitních veřejných zakázkách.

Praha. Veřejná prezentace a diskuse k nové studii Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po dovednostech na českém trhu práce. Pořádá Think-tank IDEA při CERGE-EI ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.

Brno. Briefing po jednání Asociace krajů s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým a podpis aktualizovaného memoranda o vzájemné spolupráci mezi Asociací krajů a Hospodářskou komorou.

Ostrava. Končí dvoudenní konference Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR). Ve 13:30 valná hromada AHR ČR. V 18:30 galavečer s udílením výročních cen.

Frankfurt nad Mohanem. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a další evropští finanční činitelé vystoupí na Evropském bankovním kongresu.

Brusel. Náměstci ministrů financí eurozóny by mohli stvrdit dohodu s Řeckem o balíku požadovaných reforem. Řecko by za něj mohlo dostat dvě miliardy eur z dohodnuté úvěrové pomoci a zajistit si poskytnutí deseti miliard eur na rekapitalizaci bank.

Šéfka ERÚ Vitásková stopla dotace solárům a některým plynovým teplárnám

solární panel; solární energieVětšina obnovitelných zdrojů nemá podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nárok na peníze z 42 miliard korun na dotované výkupní ceny energie, vyplývá z cenového rozhodnutí, které úřad schválil ve čtvrtek. Týká se solárních elektráren, některých plynových tepláren či zdrojů na biomasu. Dotčené zdroje dosud neschválila Evropská komise, a šéfka ERÚ Alena Vitásková chce od státu záruku, že nebude za vypsání podpory stíhána.

Zastavení podpory se podle HN týká zdrojů, které dotace již několik let dostávaly. Podle Vitáskové, která již čelí obvinění kvůli nezrušení podezřelých licencí solárních elektráren a jmenování bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ, ale může být veřejná podpora poskytnuta jen zdrojům s notifikací Evropské komise. Notifikaci si vyžádalo samo Česko.

ERÚ je však ochoten rozhodnutí o zastavení podpory změnit, pokud vláda vezme zodpovědnost za vypsání podpory na sebe, nebo dosáhne pokroku ve vyjednávání notifikací pro zdroje.

ČD Cargo vydá dluhopisy za miliardu. Splatí dluhy a koupí nové lokomotivy

Státní nákladní dopravce ČD Cargo vydá do konce roku dluhopisy v hodnotě jedné miliardy korun. Uvedl to v pátek deník E15 na základě vyjádření mluvčího Českých drah Radka Joklíka. ČD Cargo splatí novou emisí starší dluhopisy, takže se zadluženost firmy podle mluvčího nezmění. Českým drahám v pololetí klesl zisk, a to hlavně kvůli poklesu právě v nákladní dopravě, provozované dceřinou ČD Cargo.

Joklík řekl, že ČD Cargo je v dobré ekonomické kondici. "Finanční trhy jsou připraveny jeho dluhopisy přijmout," uvedl. Firma chce podle deníku novou emisí především splatit dluhopisy z roku 2011 ve stejné hodnotě, které vyprší letos. Cargo dosud vydalo tři emise v hodnotě 2,5 miliardy. Manažerem nové emise bude UniCredit Bank.

Dozorčí rada Volkswagenu má dnes schválit škrty v investicích

VW zkracuje amnestii pro zaměstnance.V německém Wolfsburgu bude v pátek jednat dozorčí rada německého automobilového koncernu Volkswagen, který se potýká s rozsáhlým skandálem kolem falšování emisních testů. Podle zdrojů agentury Reuters rada schválí první škrty v kapitálových výdajích podniku od světové finanční krize v roce 2009.

Analytici předpokládají, že Volkswagen sníží roční investice do továren, zařízení a automobilových modelů o zhruba deset procent ze 17,1 miliardy eur (462 miliard korun) ohlášených v loňském roce. Volkswagenu v pátek navíc vyprší konečný termín, do kterého má kalifornským úřadům předložit plán na úpravu vozů umožňujících falšování emisních testů. 

Křišťálovou lupu ovládla internetová televize DVTV

Desátý ročník ankety Křišťálová lupa skončil úspěchem internetové televize DVTV. Stala se projektem roku, získala cenu popularity a její moderátor Martin Veselovský byl vyhlášen osobností roku, uvedli organizátoři soutěže ze společnosti Internet Info.

O vítězích v devíti kategoriích rozhodla odborná porota, o šesti kategoriích pak rozhodovalo hlasování veřejnosti. Dvě první místa posbíral server Skypicker, který se zaměřuje na prodej nejlevnějších kombinací přestupných letů po celém světě. Byl vyhlášen nejlepším globálním projektem českých tvůrců a dominoval i kategorii Data driven project.

V kategorii Zpravodajství zvítězil iDnes.cz, v Internetovém obchodování cenový srovnávač Heureka.cz, Nástroje a služby ovládla filmová databáze ČSFD, Zájmové weby servis pro fanoušky televizních seriálů Edna a v kategorii One (wo)man show obsadil první místo blog herečky Marie Doležalové Kafe a cigárko.

Seznamky vstoupily na burzu. Tinder a další získaly prodejem akcií 400 milionů dolarů

Tinder AW3Skupina internetových seznamovacích služeb Match Group ve čtvrtek vstoupila na burzu. Akcie mateřské firmy servisů Tinder, OkCupid a dalších v průběhu prvního dne obchodování na trhu Nasdaq stouply až o 24 procent na 14,89 dolaru za kus. Hodnota společnosti, která se prohlašuje za světovou jedničku mezi seznamkami, tak dosáhla 3,57 miliardy dolarů (89,9 miliardy korun).

Match Group se emisí akcií a jejich vstupem na veřejný trh vyděluje ze skupiny IAC/InterActiveCorp, kterou vlastní americký mediální magnát Barry Diller. Její seznamky podle médií přitahují hlavně na smartphonech mladé zaneprázdněné odborné pracovníky, kteří jsou jednou z nejcennějších cílových skupin pro reklamu.

Firma ve středu uvedla, že primárním investorům prodá své akcie po 12 dolarech, což bylo na dolní hranici orientačního rozpětí 12-14 dolarů. Prodejem svých akcií skupina získala 400 milionů dolarů (deset miliard korun) a její tržní hodnotu emisní cena určila na 4,2 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru