Obrat v české politice vůči Číně názorně ilustruje míru propojení obchodně-finančních a politických kruhů v této zemi. U postav typu Jaroslava Tvrdíka se rozdíl mezi oběma skupinami fakticky stírá a nabírá nový rozměr neprůhledných obchodních a politických zájmů cizí moci. Plukovník Tvrdík se stihl během několika let transformovat z ministra obrany členské země NATO v politického lobbistu soukromé finanční skupiny PPF a nakonec v manažera čínského konglomerátu CEFC, který je v odborných studiích popisován jako platforma vojenského zpravodajství mocnosti vůči NATO zdaleka ne přátelské. Během této kafkovské proměny zvládl ještě zaskočit jako oficiálně neoficiální poradce v kanceláři prezidenta Zemana. Je Tvrdík politik, manažer, nebo lobbista? Zastupuje zájmy státu, politické strany, soukromé společnosti, nebo cizí mocnosti? Je v tom ještě vůbec nějaký rozdíl?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru