Prodejci a restauratéři v turisticky atraktivních oblastech dostali v létě od České obchodní inspekce (ČOI) 410 pokut v souhrnné výši 930 500 korun. Nejčastěji porušovali zásady poctivosti prodeje a povinnost informovat spotřebitele o ceně. Inspektoři zjistili ve druhém a třetím čtvrtletí porušení předpisů ve třetině z 1351 kontrol. ČOI to oznámila ve středeční tiskové zprávě.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Inspekce také zakázala prodej 902 výrobků, které nesplňovaly podmínky pro uvedení na trh, jejich hodnota byla 74 tisíc korun.

Mezi nejčastější zjištěná porušení předpisů patřily nesprávná hmotnost či míra jídla a nápoje nebo účtování ceny v neprospěch spotřebitele. To zjistili inspektoři ve 232 případech.

S cenou nabízených výrobků nebo služeb nebyl spotřebitel seznámen ve 124 případech. Při 87 kontrolních nákupech nebyl vydán doklad o koupi se všemi náležitostmi.

"Kázeň prodávajících se sice ve srovnání s výsledky loňských kontrol v letní sezoně zlepšila, ale poměr porušení je stále příliš vysoký na to, abychom mohli ČR prezentovat jako zemi přátelskou vůči turistům, a to našim i zahraničním," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Kontrolní akce monitorovala nabídku a prodej zboží i poskytování služeb v turistických oblastech, které jsou spotřebiteli využívány zejména v létě. Šlo zejména o sportovní areály, přírodní koupaliště, ubytovací zařízení či hrady a zámky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru