Středoevropská nápojářská skupina Kofola Česko-Slovensko pracuje na přípravě úpisu akcií na pražské burze, aby se prodej mohl odehrát ještě letos. O načasování ale podle finančního ředitele Daniela Buryše rozhodnou akcionáři. Buryš věří, že se finanční trhy po teroristických útocích ve Francii rychle stabilizují a připravovanou transakci neohrozí.

Kromě toho, že umístění akcií na burzu umožní budoucí odchod fondu, který je teď druhým největším akcionářem, získá Kofola transakcí i několik desítek milionů korun na další rozvoj. "Máme opravdu velké množství nápadů, které bychom rádi realizovali, ať už jsou to akviziční projekty nebo projekty organického rozvoje," říká Buryš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

HN: Někoho mohla překvapit velikost plánovaného úpisu akcií, který je nakonec pět procent, tedy relativně malý. Má vůbec smysl dělat takhle malý úpis? Nebylo by výhodnější udělat emisi větší, když už s je s ní spojena určitá administrativa a náklady?

Toto rozhodnutí učinili akcionáři, já jsem jen zodpovědný za jeho realizaci. Faktem je, že pětiprocentní emise je jedna z nejnižších hladin, která dává smysl. Souhlasím s vámi, že ta úroveň je nižší, a uvidíme, možná že se akcionáři ještě rozhodnou jinak.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru