Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu vzrostly meziročně o 0,1 procenta, zatímco v září ve stejném rozsahu klesly, uvedl v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak zpřesnil svůj předchozí rychlý údaj mírně směrem vzhůru. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny stagnovaly, když v září rovněž klesly o 0,1 procenta.

K růstu cen v eurozóně nejvíce přispěly vyšší ceny zeleniny a ovoce a ceny v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu nadále tlačí inflaci směrem dolů. Bez zahrnutí cen energií inflace činila 1,2 procenta.

Pokles cen zaznamenalo v říjnu 13 členských zemí. Nejvíce klesly ceny na Kypru, a to o 1,8 procenta. O více než procento se ceny snížily také v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku. Naopak na Maltě inflace činila 1,6 procenta a v Belgii 1,2 procenta. V České republice spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Vývoj inflace je důležitý při rozhodování, které Evropská centrální banka (ECB) činí k měnové politice. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun). Šéf ECB Mario Draghi na říjnovém zasedání banky signalizoval možné rozšíření programu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru