Kurz eura v reakci na páteční teroristické útoky v Paříži oslabuje a vůči dolaru se v pondělí propadl až na nejnižší hodnoty za šest a půl roku. Evropské akciové trhy v čele s pařížskou burzou většinou kolísají, se ztrátou skončily akciové trhy v Asii. Analytici se však shodují, že pokles bude jen dočasný a dlouhodobější dopad pátečních událostí na finanční trhy ani na ekonomiku většina ekonomů neočekává.

Analytici předpokládají, že investoři, zejména v Evropě, budou nyní opatrnější. "Může nastat čistě psychologický efekt, který odradí investory od větší aktivity, dokud nebude situace jasnější," řekl agentuře Reuters analytik společnosti IG France Alexandre Baradez.

Podle ekonomů však může všeobecný charakter pátečních útoků, na rozdíl od lednových cílených akcí v Paříži, poškodit francouzský cestovní ruch. Ten se přitom na výkonu francouzské ekonomiky podílí 7,5 procenta. Málokdo ale čeká podobně výrazné dopady, jaké měly na trhy útoky teroristů na New York z 11. září 2001. Například francouzská hotelová skupina Accor zaznamenala po začátku obchodování propad akcií o více než 6 procent, aerolinka Air France pak odepsala 5 procent. Provozovatelé francouzských letišť ADP ztratili 4 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování ztrácel asi 0,4 procenta, ale pak posílil na 0,1 procenta. Hlavní index francouzských akcií CAC 40 nejprve odepisoval kolem 0,6 procenta, vývoj se však otočil a nyní se pohybuje kolem nuly. Pražská burza naopak rostla o 0,3 procenta.

Ztráty západoevropských akcií způsobily hlavně turistické společnosti. Francouzská hotelová skupina Accor odepisovala více než šest procent, letecká společnost Air France-KLM zhruba pět procent. Akcie provozovatele francouzských letišť ADP ztrácely skoro čtyři procenta. Jediným sektorem, který po zahájení obchodování rostl, byla energetika. Té pomohl růst cen ropy.

Asijské burzy všeobecně oslabovaly a jejich nejširší index MSCI klesl téměř o 1,5 procenta, což byl nejvýraznější denní pokles od 29. září. Index tokijské burzy Nikkei 225 oslabil o jedno procento, což ale negativně ovlivnily spíše údaje o horším vývoji japonské ekonomiky. Čínským akciím se nakonec podařilo smazat předchozí ztráty a skončily s mírným ziskem.

Termínové kontrakty na americké akciové indexy ukazují dnes na pokles zhruba o jedno procento. V pátek přišly zprávy o 129 obětech teroristických útoků až po oficiálním uzavření amerických trhů.

Euro vůči dolaru během pondělního dopoledne ztrácelo asi 0,5 procenta na 1,0721 dolaru, vůči japonskému jenu pak evropská měna klesá o půl procenta na 131,24 jenu. Euro na dolar za poslední měsíc ztrácí zhruba sedm procent a jeho propad souvisí zejména s vyhlídkami na další uvolňování měnové politiky v eurozóně.