Čínská společnost Tsinghua Unigroup má v úmyslu v příštích pěti letech investovat 300 miliard jüanů (1,2 bilionu korun) do výroby čipů. Jejím cílem je stát se třetím největším výrobcem čipů na světě. Uvedl to v pondělí šéf státem podporovaného technologického konglomerátu Čao Wej-kuo.

Firma rovněž jedná o dohodě s americkou firmou zapojenou v čipovém odvětví. Jednání by mohlo být ukončeno ještě tento měsíc. Čao však zatím odmítl poskytnout další detaily, pouze uvedl, že koupě majoritního podílu není pravděpodobná, protože je to příliš citlivé téma pro americkou vládu.

V současnosti je třetím největším výrobcem čipů na světě firma Qualcomm. Před ní jsou jihokorejský Samsung Electronics a jedničkou na trhu je americký Intel.

Plánovaná investice firmy Tsinghua téměř odpovídá loňským příjmům z prodeje čipů firmy Intel, které činily 50 miliard USD (1,3 bilionu korun). Investice čínské firmy by mohla narušit celé odvětví výroby čipů NAND. Pět největších výrobců čipů kontroluje více než 90 procent trhu s čipy NAND, když se jim po letech rozkvětu a propadu tohoto odvětví podařilo vytlačit menší hráče.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čínská vláda považuje výrobu čipů za svoji strategickou prioritu. Peking se horlivě snaží ukončit závislost Číny na polovodičích ze zahraničí, protože chce vybudovat moderní digitalizované ozbrojené síly, srovnatelné s armádami ve vyspělých zemích. Rozvoj domácích odvětví výroby polovodičů, serverů a síťového zařízení je také považován za strategicky důležitý kvůli obavám ze zahraniční kybernetické špionáže.

Tsinghua Unigroup utratila za poslední dva roky za akvizice a investice v zahraničí 9,4 miliardy dolarů. Mimo jiné koupila podíly v americké firmě Western Digital a tchajwanské Powertech Technology. V srpnu učinila nezávaznou nabídku na převzetí amerického gigantu Micron Technology za 23 miliard dolarů, avšak tato nabídka byla zamítnuta kvůli obavám o národní bezpečnost.

Příjmy Tsinghua Unigroup loni činily zhruba 12,3 miliardy jüanů. Čao dodal, že firma rovněž jedná s předním světovým výrobcem čipů o výstavbě nové továrny v Číně, která by pomohla uspokojit rychle rostoucí poptávku po paměťových čipech NAND. Díky dohodě by čínská firma získala duševní vlastnictví nutné pro výrobu paměťových čipů.

Podle výzkumné společnosti IHS Technology hodnota globálního trhu s čipy loni činila 355 miliard dolarů. Čipy NAND se používají pro uchování hudby, obrázků a dalších dat v mobilních přístrojích, napsala agentura Reuters.