Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z předešlého tempa 0,4 procenta. Její meziročni růst se naopak mírně zrychlil na 1,6 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie se zvýšil stejně jako v předešlém kvartále o 0,4 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Uvedl to v pátečních rychlých odhadech statistický úřad Eurostat. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a naznačily, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla v prosinci dál uvolnit měnovou politiku.

Své tempo mírně zvolnilo Německo, ze stagnace naopak oživila francouzská ekonomika. Slabý výkon podaly ekonomiky Itálie, Nizozemska, Portugalska a Finska.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters v průměru odhadovali mezičtvrtletní tempo růstu eurozóny na 0,4 procenta. Meziroční růst pak odhadli na 1,7 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc v pátek vydal svou předpověď o regionu střední a východní Evropy. Z této zprávy vyplývá, že ekonomiky tohoto regionu se příští rok vrátí k mírnému růstu, jehož tempo by mohlo dosáhnout 1,3 procenta. Letos pro oblast odhaduje pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta, což bude důsledek hospodářského propadu v Rusku a na Ukrajině.

Česká ekonomika stále svižně roste, ve třetím čtvrtletí stoupla o 4,3 procenta - čtěte ZDE

Země střední Evropy včetně České republiky negativně ovlivní snížený příliv dotací z Evropské unie, tato oblast bude rovněž nejvíce zranitelná slabším zotavováním v eurozóně. Zejména českou a slovenskou ekonomiku pak podle MMF podkopou dopady skandálu kolem měření emisí naftových vozů z automobilové skupiny Volkswagen.

Rizika pro růst v celém regionu se proti jarní prognóze zvýšila, upozornil fond. Výrazně zesílila možnost nepříznivého dopadu zpomalování čínské ekonomiky a dalším rizikovým faktorem je nynější vlna masové migrace do západní Evropy, uvedl fond.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rusko podle fondu zůstane napřesrok v recesi, pokles se ale zmírní na 0,6 procenta z loňského tempa 3,8 procenta. Ruská ekonomika bude nadále pod tlakem prudkého poklesu cen ropy a západních sankcí. Ukrajina se ale po výrazných ztrátách minulých let vrátí k růstu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru