Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní základní měsíční údaje platební bilance za září 2015.

Praha. Záznam z jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Česká národní banka vydá publikaci Zpráva o inflaci (4/2015).

Praha. Česko-čínský podnikatelský seminář. Je určen především firmám, které se zúčastní doprovodné podnikatelské mise s premiérem Bohuslavem Sobotkou do Číny (22. až 27. listopadu). Semináře se budou ale účastnit i další české firmy, které mají o toto teritorium zájem, na místě bude 25 českých firem a dvě desítky čínských společností působících v ČR. Zúčastní se prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching.

Praha. Česko-kazašské fórum investičních možností, které vyvrcholí podpisem memoranda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy a kazašskou investiční agenturou Kaznex Invest.

Praha. Konference na téma: Autobazary v ČR ročně stočí kilometry u 80 000 aut. 

Praha. Schůzka poslaneckého klubu hnutí ANO k elektronické evidenci tržeb (EET). Zúčastní se ministr financí Andrej Babiš.

Mladé Buky. Končí dvoudenní exportní fórum za účasti ministra průmyslu Jana Mládka, viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, předsedy ČMKOS Josefa Středuly a dalších. Témata: studie o vývoji českého exportu za poslední čtvrtstoletí, vývoj kurzu koruny a konkrétní důsledky trvajících intervencí, růst mezd, (ne)dostatek kvalifikovaných zaměstnanců a změny v podpoře exportu. 

Berlín. Rychlý odhad vývoje německého HDP za třetí čtvrtletí.

Varšava. Předběžná zpráva o vývoji HDP Polska za třetí čtvrtletí.

Brusel. Zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU k evropskému rozpočtu. Za ČR náměstek ministra financí Jan Gregor. Po radě se čeká jednání lucemburského předsednictví se zástupci europarlamentu o podobě rozpočtu unie na příští rok.

Brusel. Rychlý odhad vývoje HDP eurozóny i EU za třetí čtvrtletí.

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

Ukrajina dokončila restrukturalizaci zahraničního dluhu 

UKRAJINA BOJE KRIMINALITA POROSENKO 2 810Ukrajina dokončila restrukturalizaci svého dluhu vůči zahraničním věřitelům v hodnotě kolem 15 miliard dolarů (376 miliard korun). Oznámilo to ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí. Dodalo, že Kyjev je připraven nalézt řešení dluhu vůči Rusku, jemuž Ukrajina dluží ve formě eurobondů tři miliardy dolarů a příští měsíc je má splatit.

Návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu v polovině října přijalo přes 75 procent ukrajinských věřitelů a hlavní výjimkou bylo Rusko. Podle dohody věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti všech dluhopisů se prodlouží o čtyři roky. Dohoda je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (947 miliard korun), na němž se Ukrajina letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Zájem o zlato se ve třetím čtvrtletí zvedl na nejvyšší úroveň od roku 2013

Celosvětová poptávka po zlatě stoupla ve třetím čtvrtletí na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Pomohl jí červencový propad ceny zlata, který zvýšil zájem o nákup zlatých šperků, mincí a prutů, oznámila ve čtvrtek podle agentury Reuters Světová rada pro zlato (WGC).

Celková poptávka po zlatě v uplynulém kvartálu dosáhla 1121 tuny, což je nejvyšší úroveň od druhého čtvrtletí 2013. V meziročním srovnání byla vyšší o osm procent.

Zájem o zlaté pruty a mince ve Spojených státech vzrostl ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím téměř trojnásobně na pětileté maximum 32,7 tuny. O 70 procent se zvýšila poptávka v Číně a o 35 procent poptávka v Evropě. Předcházelo tomu červencové šestiprocentní snížení cen zlata na promptním trhu. Byl to největší měsíční propad za dva roky.

Poslední den stávky. Lufthansa v tomto týdnu zrušila přes 5500 letů

Letušky společnosti Lufthansa stávkují, teď jim to ale zakázal německý soud.Stávka stevardů a letušek německých aerolinek Lufthansa v pátek vstupuje do svého závěrečného dne. Aerolinky kvůli ní ruší 941 letů, což postihne 111 tisíc cestujících. Neodstartují ani čtyři páry spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem, zrušen byl také jeden pár spojů mezi Prahou a Mnichovem.

Stávka trvá už týden a celkem během ní musela Lufthansa zrušit 4700 letů. Hospodářské škody jdou podle vedení firmy do desítek milionů eur, své cestovní plány muselo měnit půl milionu lidí.

Odborový svaz UFO, který zastupuje 19 000 stevardů a letušek, se pře s vedením Lufthansy především o penzijní program aerolinek. Lufthansa předala tento týden odborářům svou nabídku na řešení sporu, šéf svazu UFO Nicoley Baublies chce v pátek předložit aerolinkám vlastní návrh. Jednání mezi oběma stranami však začnou teprve po skončení stávky, která má trvat do půlnoci.

ČSÚ zveřejní odhad HDP za třetí kvartál. Podle analytiků pokračoval silný růst

Český statistický úřad v pátek zveřejní první předběžný odhad hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí. Podle analytiků ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala v silném meziročním růstu zhruba o čtyři procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím ovšem ekonomové nevylučují mírný pokles kvůli nižší tvorbě zásob.

Ve druhém čtvrtletí se meziročně hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 procenta a proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 procenta. Meziroční růst české ekonomiky byl nejvyšší od konce roku 2007. "I když si ekonomika ve třetím čtvrtletí podle měsíčních indikátorů vedla dobře, očekáváme mezičtvrtletní pokles HDP, protože se domníváme, že vysoký nárůst zásob nebude pokračovat," uvedl například analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Agentura Fitch snížila rating Katalánska. Finanční situace regionu se může zhoršit

Katalánský premiér Artur Mas oslavuje výsledky místních voleb.Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve čtvrtek srazila úvěrovou známku Katalánska do spekulativní kategorie. Zdůvodnila to možným zhoršením finanční situace země následkem separatistické rezoluce, kterou katalánský parlament přijal na počátku týdne.

Rating Katalánska Fitch snížila o dva stupně na BB z dosavadní známky BBB-. Nový rating přitom doprovází negativní výhled, který naznačuje možnost dalšího brzkého zhoršení.

Kroky mířící k nezávislosti regionu vyvolají podle agentury napětí, které by mohlo vést ke krizi mezi ústřední vládou v Madridu a katalánskou vládou. Madrid nadále zajišťuje podstatnou část finančních potřeb regionu. Fitch podle agentury AFP upozornila také na katalánský dluh, který představuje asi třetinu ročního výkonu ekonomiky regionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru