reklama
reklama
Ranní briefing

Pět nejdůležitějších zpráv z byznysu, které by vám neměly uniknout

Ranní briefing, ilustrační foto
Ranní briefing, ilustrační foto autor: Thinkstock.com
  • Pivovary Lobkowicz, které zahrnují sedm regionálních pivovarů, zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí.
  • Německá energetická skupina RWE zveřejní výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku.
  • Pokračuje stávka palubního personálu největších německých aerolinek Lufthansa, postihne i lety do Česka.

Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Pivovary Lobkowicz, které zahrnují sedm regionálních pivovarů, zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí.

Praha. 09:00 Sněmovní hospodářský výbor projedná mj. návrhy rozpočtů některých kapitol a začne se zabývat senátní předlohou o zavírání supermarketů o některých svátcích.

Praha. 13:00 TK Hospodářské komory ČR, Asociace českého tradičního obchodu a Potravinářské komory ČR k postavení a vývoji maloobchodu a prodeje českých výrobků na tuzemském trhu. 

Praha. 14:00 Sněmovní volební výbor bude projednávat návrh rozpočtu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na příští rok.

Mladé Buky. 12:00 Začíná dvoudenní exportní fórum za účasti ministra průmyslu Jana Mládka, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, předsedy ČMKOS Josefa Středuly a dalších.

Brusel. 11:00 Eurostat zveřejní údaje o zářijovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

Německo. Německá energetická skupina RWE zveřejní výsledky hospodaření za prvních devět měsíců roku.

Berlín. Pokračuje stávka palubního personálu největších německých aerolinek Lufthansa, postihne i lety do Česka.

Frankfurt nad Mohanem. Německý průmyslový koncern Siemens zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté finanční čtvrtletí.

Moskva. 14:00 Vývoj HDP Ruska za třetí čtvrtletí.

Atény. Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za srpen.

Kyjev. Do Kyjeva dorazí delegace Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby posoudila plnění podmínek záchranného programu pro Ukrajinu.

Washington. Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová vystoupí na konferenci k měnové politice.

Stávka u Lufthansy pokračuje a dotkne se i Prahy. Aerolinky zrušily 933 letů

Stevardi a letušky největších německých aerolinek Lufthansa budou i ve čtvrtek pokračovat ve stávce za zlepšení pracovních a mzdových podmínek. Společnost kvůli jejich protestní akci zrušila 933 čtvrtečních letů, jsou mezi nimi i spojení mezi Prahou a německými městy. Celkem ve čtvrtek stávka podle odhadů Lufthansy postihne 107 tisíc lidí.

Stát hledá nového šéfa rozvojové banky. Macka zřejmě po 23 letech skončí

Generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislav Macka, který stál u zrodu banky a vede ji od roku 1992, zřejmě ve funkci skončí. Banka vypsala výběrové řízení na nového generálního ředitele, kterého v příštích týdnech vybere dozorčí rada, píší Lidové noviny.

"Výběrové řízení bylo ukončeno. S výsledky se nyní seznamují členové dozorčí rady. Výsledný termín nebyl stanoven. Akcionáři se pro změnu na postu generálního ředitele rozhodli v letních měsících," řekl náměstek ředitele banky Lubomír Rajdl, který v bance pracuje rovněž od jejího vzniku na začátku 90. let. Akcionáři banky jsou ministerstva pro místní rozvoj, financí a průmyslu a obchodu.

Američané zřejmě dostanou od VW tisíc dolarů jako odškodné. Čeští škodovkáři spíše ne

Čeští řidiči, kteří jezdí s auty z koncernu Volkswagen se softwarem umožňujícím obcházení měření emisí, se s největší pravděpodobností nedočkají podobné kompenzace jako majitelé ve Spojených státech. Těm automobilka dá poukaz na 1000 dolarů. Ministr průmyslu Jan Mládek to řekl po návštěvě mladoboleslavské Škody.

Jak tedy bude výsledné řešení pro české řidiče vypadat, zatím vůbec není jisté. Ministr dopravy Dan Ťok minulý týden o emisním skandálu jednal se svým německým protějškem. Po schůzce uvedl, že auta s naftovými motory z řady EA 189 budou svolána na servisní prohlídku, kde jim bude software přehrán. Mimo samotnou opravu však Ťok chce českou automobilku přesvědčit, aby majitelům také nabídla jakési bolestné. "Budu apelovat na Škodovku, ať hledá pro zákazníky pozitivní motivaci," prohlásil. 

Andrej Babiš investuje zhruba miliardu korun do polských potravin

Miliardář a vicepremiér letos získal v Polsku výrobce zdravé výživy Good Food a bude rozšiřovat výrobu. Akvizice proběhla prostřednictvím fondu Hartenberg, ve kterém Babišovi kupují a spravují firmy investor Jozef Janov a šéf akvizic Agrofertu Libor Němeček. Na domácím trhu se mu ale vzdaluje ovládnutí potravinářské firmy Hamé.

Proč záplava peněz z dotací nefunguje? Spotřeba není investice, říká expert

Takzvaná kohezní politika má podporovat méně rozvinuté regiony Evropské unie. Nová studie Evropské komise potvrdila, že dotace ze strukturálních fondů všechno nevyřeší. "Hovoří se o investicích, ve skutečnosti jde o spotřebu," říká expert na regionální politiku David Uhlíř k tomu, proč záplava peněz nefunguje.

Podle něho jsou země, kde strukturální fondy pomohly, třeba v Irsku. Ale například v Portugalsku se nedaří zvyšovat úroveň.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama
Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Ještě si přečtěte
reklama