Zhruba 40 procent tuzemských lyžařských středisek v zimní sezoně zvýší ceny skipasů, v průměru o čtyři procenta. Několik největších areálů, které investovaly před zimou v řádu stovek milionů korun, zdraží zhruba o deset procent. Průměrná cena jednodenního skipasu u 35 největších skiareálů stoupne na 560 korun pro dospělého a 390 korun pro dítě. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek (AHS).

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Například v Krkonoších, kde skiareály investovaly přes půl miliardy korun, si lyžaři připlatí. Skipasy v SkiResortu Černá hora - Pec v hlavní sezoně zdraží o 40 korun na 690 korun, v nově zavedené top sezoně o Vánocích a v únoru budou stát 750 korun. Ve Špindlerově Mlýně jednodenní skipas v hlavní sezoně zdraží o 100 korun na 850 korun. Cena při nákupu přes internet v systému věrnostního klubu Gopass bude 790 korun místo loňských 695 korun.

Investice do zimní infrastruktury před zimní sezonou přesáhly celkem jednu miliardu korun. Největší investice představovala výstavba nových lanových drah a sjezdových tratí. Většina areálů napříč republikou posílila a modernizovala systémy umělého zasněžování. Skiareály také rozšířily snowparky, převážně o jednoduché zábavné linie pro začátečníky. Dochází i k dalšímu rozvoji dětských parků oddělených od sjezdovek.

Podle analýzy KPMG pro agenturu CzechTourism tvořili v loňské hlavní lyžařské sezoně 89 procent turistů a 84 procent jednodenních návštěvníků hor Češi. U obou skupin jsou nejpopulárnější Krkonoše. V průměru však stráví v tuzemském horském středisku více nocí zahraniční návštěvníci, a to 3,3 noci. V případě Čechů jsou to v průměru 2,8 noci. Téměř polovina zahraničních návštěvníků hor přijíždí z Polska, třetina je z Německa.

O 15 procent vyšší návštěvnost než v loňském roce zaznamenala česká horská střediska během letošního léta. "To nebyla jediná dobrá zpráva. Provozovatelé si pochvalovali také to, že turisté jezdili více i mimo hlavní sezonu, tedy na jaře a na podzim," uvedl výkonný ředitel AHS Libor Knot. Letní provoz mají z větších zimních středisek zhruba dvě třetiny z nich.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru