Česká národní banka v pátek 6. listopadu nejspíše za obranu kurzu české měny utratila dalších několik miliard korun. Centrální banka brání hranici 27 Kč za euro od listopadu 2013, kdy měnu oslabila kvůli obavám z trvalého poklesu cen.

"Na základě vývoje celkové likvidity českého bankovního sektoru se domníváme, že ČNB v pátek pravděpodobně intervenovala v objemu jednotek miliard korun," potvrdil dnes Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Dokud ČNB nevydá oficiální statistiky o svých devizových obchodech, které ale vychází s dvouměsíčním zpožděním, nemůže to prý Seidler sdělit zcela jistě. "Nicméně vzhledem k vývoji kurzu koruny vůči euru v pátek odpoledne, který se nacházel velmi blízko hranice 27 Kč za euro, a zároveň vzhledem k rychlé reakci guvernéra Singera, který v pondělí prostřednictvím svého blogu objasňoval změnu v komunikaci ČNB ohledně termínu ukončení režimu kurzového závazku, se lze domnívat, že centrální banka v pátek skutečně musela poprvé od začátku září opět intervenovat," myslí si Seidler.

Centrální banka ve čtvrtek 5. listopadu změnila styl své komunikace a sdělila, že se ukončení režimu slabé koruny pravděpodobně posouvá na období kolem konce roku 2016. Část trhu nicméně tomuto sdělení zcela nerozuměla a to způsobilo opětovný tlak spekulantů na kurz koruny, kteří ji opět začali ve větší míře nakupovat. Guvernér Miroslav Singer tak byl nucen v pondělí 9. listopadu napsat blog, kde rozhodnutí bankovní rady vysvětloval.

ČNB od července do září utratila na měnovém trhu s českou měnou kolem 190 miliard korun. Za ty nakoupila do rezerv zhruba 7 miliard eur. Hodnota devizových rezerv v současné době již činí 34 procent českého hrubého domácího produktu, což představuje částku přesahující 1,5 bilionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru