Kvóty pro ženy ve vedení firem nevyřeší rozmanitost mezi zaměstnanci. Společnostem daleko více prospěje, pokud bude diverzita přirozenou součástí firemní kultury. Shodli se na tom hosté 2. ročníku odborné konference nazvané Diverzita pohledem lídrů, kterou pořádala platforma Byznys pro společnost a vydavatelství Economia.

Podle panelistů by požadavek kvót mohl vést k tomu, že se firma připraví o talentované lidi. "Myslím si, že jde o umělou a do jisté míry i škodlivou záležitost, která snižuje výkon lidí a kreativitu v práci. Navíc se tím omezuji i personalisté, protože ti už musí na kandidáty nahlížet z pohledu kvót a jejich úsudek se tak pokřivuje," vysvětluje Tomáš Vokáč, výkonný ředitel The Duke of Edinburgh’s International Award Czech Republic Foundation. Efektivnější podle něj budou osvětové kampaně, které ale musí začít už u malých dětí, na školách.

Vokáč se také domnívá, že diverzita se stane přirozenou součástí našeho života tehdy, až společnost zboří stereotypy, které tomu dosud brání. S tímto názorem souhlasí i Kristína Félová, generální ředitelka společností Skupiny MOL v Česku.

"Máme zažité nějaké vzorce chování, děti už se v útlém věku setkávají se škatulkami, se kterými vyrůstají. Je třeba o tom hovořit a snažit se jim ukázat, že v diverzitě je krása," říká Félová s tím, že mnoha firmám už dochází, že diverzifikované týmy mají lepší výsledky. "Není třeba kvót, stačí osvěta a přirozenost."

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru