Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Slavnostní zahájení fóra "China Investment Forum 2015", jehož hlavním cílem bude rozvoj ekonomické a investiční spolupráce ČR, zeměmi střední a východní Evropy a Číny.

Praha. Tisková konference Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) na téma Regulace hazardu v ČR.

Praha. Tisková konference energetické společnosti ČEZ ke zveřejnění hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí. 

Praha. Žofínské fórum na téma Čerpání evropských fondů a programovací období 2014 - 2020. Vystoupí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo Miloš Blaškovan z Asociace pro evropské fondy.

Praha. Prezident Miloš Zeman se setká s představiteli Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a s předsedy odborových svazů. 

Brusel. Zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU. Mezi tématy návrh komise na unii kapitálových trhů, přechodné financování Jednotného fondu pro řešení bankovních krizí, diskuse o prohlubování hospodářské a měnové unie a další.

Peking. Vyjde index spotřebitelských cen za říjen v Číně.

Největší prodej české firmy v letošním roce: Švédové kupují za 31 miliard gumárny Mitas

Mitas Otrokovice

Švédská strojírenská skupina Trelleborg potvrdila koupi českého gumárenského holdingu ČGS Holding, pod který spadá zejména výrobce pneumatik Mitas, ale také značky Rubena nebo Savatech. Celková hodnota transakce činí zhruba 10,9 miliardy švédských korun, tedy přes 31 miliard českých korun. Jedná se tak jednoznačně o největší prodej české firmy v letošním roce.

Koupi ČGS oznámila na svém webu mezinárodní skupina, která má ústředí ve švédském Trelleborgu. Akcie švédské skupiny po oznámení akvizice gumárenského holdingu vyskočily o 12 procent. Pro Trelleborg je Mitas a spol. velké sousto - Švédové koupili něco, co je zhruba ze třetiny tak velké jako jejich dosavadní firmy. 

OECD zvýšila odhad růstu české ekonomiky na 4,3 procenta

Česká republika zrychlí v letošním roce růst na 4,3 procenta, a bude se jí tak ekonomicky dařit lépe, než se dosud předpokládalo. Ve svém pololetním výhledu to podle agentury Reuters uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v červnu předpovídala Česku pro letošek růst o 3,1 procenta.

Pro příští rok ale OECD svůj odhad pro Česko zhoršila. Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nové prognózy zpomalí na 2,3 procenta. Ještě v červnu předpokládala zmírnění na 2,5 procenta. V roce 2017 poroste ekonomika tempem 2,4 procenta.

Řecká ekonomika bloudí v kruhu. Zvyšuje daně, ale vybírá stále méně

ilustrační foto

Řecká realita je tak jako vystřižená z učebnice ekonomie. I přes neustálé zavádění nových a navyšování existujících daní nebo právě kvůli nim teče do státní pokladny již pátým rokem čím dál méně peněz. V roce 2015 budou dokonce daňové příjmy oproti roku 2010 v přepočtu zhruba o 219 miliard korun nižší.

Ekonomická situace v zadluženém státě, nízké příjmy rodin i firem a nárůst daňových úniků vedou ke stále nižším částkám na daňových přiznáních. V roce 2009 se příjmy fyzických osob pohybovaly kolem 27,1 bilionu korun, zatímco v roce 2014 to  bylo již téměř o 30 procent méně, uvedl deník Kathimerini. U podnikatelů byl skok ještě výraznější, dokonce o 36 procent. Jen u daně z příjmů tak Řecko ztratilo neuvěřitelných 865 miliard korun během pěti let.

UniCredit propustí 12 tisíc lidí. Banku zasáhla krize na ruském trhu

Peněžní ústav UniCredit, největší v Itálii podle hodnoty aktiv, hodlá zrušit až 12 tisíc pracovních míst a rovněž se zbavit části svého majetku. V úvahu připadá hlavně prodej retailového byznysu v Rakousku. Informuje o tom britský list Financial Times s odkazem na zasvěcené zdroje. 

Vedení banky předloží podrobnější plán ve středu, kdy budou současně zveřejněny výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců letošního roku.

Prodeje zájezdů do Egypta po pádu ruského letadla klesají. Bezpečné je podle Čechů Španělsko či Bulharsko

Egyptská vláda vyjádřila zklamání nad tím, jak evropské země a Rusko houfně ruší lety do letoviska Šarm aš-Šajch.

Prodeje zájezdů do Egypta po pádu ruského letadla na Sinaji zpomalily. Uvedla to v pondělí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. V egyptských letoviscích Hurghada a Marsá Alam je nyní okolo 2 000 českých turistů. V letovisku Šarm aš-Šajch nejsou žádní čeští turisté, kteří by cestovali s tuzemskými CK, dodala asociace.

"Prodeje zájezdů do Egypta se od minulého víkendu v důsledku pádu ruského letadla na Sinaji zpomalily. V současné chvíli se již prodeje zlepšují. Současné prodeje potvrzují trend letoška - vyšší zájem o tradiční evropské destinace na úkor arabských a muslimských zemí," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.