Turistů v ubytovacích zařízeních v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně přibylo o 13,9 procenta na 6,2 milionu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Podle údajů úřadu jde o nejvyšší počet hostů ve třetím čtvrtletí nejméně za posledních 16 let. Počet přenocování byl také o 13,9 procenta vyšší než loni, a to celkem 18,2 milionu nocí, což bylo rovněž nejvíce za 16 let.

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice rostl oproti loňsku i v předchozích čtvrtletích roku. Ve třetím čtvrtletí byl ale nárůst nejvýraznější, v prvním a druhém čtvrtletí činil zhruba devět až deset procent. Za tři čtvrtletí v Česku přenocovalo dohromady zhruba 13,7 milionu turistů, což bylo o 11,4 procenta více než loni. Přenocování bylo celkem 38,2 milionu, meziročně o 10,9 procenta více.

S výsledky budou podle analytika Jana Musila z PricewaterhouseCoopers ČR (PwC) spokojeni hlavně pražští hoteliéři. "Přispěla k tomu řada sportovních událostí, které letos přitáhly do Prahy mnoho návštěvníků, jako například hokejové mistrovství světa. Celkové ekonomické oživení přispělo k nárůstu služebních cest i kongresové turistiky," sdělil.

Přibylo domácích i zahraničních hostů

"Praha patří letos podle našich analýz mezi pět evropských metropolí s nejvyšším růstem výnosů na pokoj. Loni dosáhla průměrná cena hotelového pokoje v Praze 1982 korun a letos očekáváme, že se dostane výrazně za hranici 2000 korun. Mírný růstový trend předpokládáme i v příštím roce, bude však chybět příspěvek jednorázových akcí," míní.

Ve třetím čtvrtletí se zvýšil počet jak domácích, tak i zahraničních hostů. Počet tuzemských hostů se meziročně zvýšil o 17,9 procenta na 3,4 milionu a hostů z ciziny přibylo o 9,4 procenta na 2,8 milionu. Oproti předchozímu čtvrtletí bylo více domácích turistů, a to o zhruba půl milionu. Přenocování tuzemských turistů přibylo o 17,5 procenta na 10,5 milionu a u hostů z ciziny o 9,5 procenta na 7,7 milionu.

Počet ubytovaných turistů ve třetím čtvrtletí 2015

Zdroj dat: ČSÚ

Hostů i přenocování přibylo ve srovnání s loňskem ve všech krajích. Nejvíce si v počtu hostů polepšil Pardubický kraj, kde oproti loňsku přenocovalo o 23,9 procenta turistů více. Počet přenocování nejvýrazněji stoupl v Plzeňském kraji, a to o 25,9 procenta.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo jako obvykle z Německa. Hromadná ubytovací zařízení navštívilo přes půl milionu Němců, což bylo v porovnání s předchozím rokem o 15,4 procenta více. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili turisté ze Spojených států amerických, kterých bylo asi 190 tisíc, s meziročním zvýšením příjezdů o 15,5 procenta. Na třetím místě skončilo Slovensko se 175 tisíci příjezdů a meziročním nárůstem o 14,4 procenta. Pokračoval ale výrazný propad počtu ruských turistů. Meziročně ubylo příjezdů z Ruska téměř o třetinu.

O pětinu více turistů přijelo z Číny. Do Česka zavítalo 211 tisíc čínských turistů. Ti navíc v letošním 3. čtvrtletí poprvé utratili v Česku více než Rusové. Od července do září připadlo na čínské návštěvníky 33 procent celkové částky, kterou turisté ze států mimo EU v ČR v obchodech nechali. Podíl Rusů klesl meziročně z 31 procent na 16 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Nárůstu počtu čínských turistů má letos pomoci i nová letecká linka. Čínské aerolinie Hainan Airlines v září začaly provozovat spojení mezi Prahou a Pekingem, ročně by ho mělo využít asi 60 tisíc cestujících. 

Lázně v Česku navštívilo zhruba 212 tisíc hostů, což bylo o 0,6 procenta více než loni. Počet přenocování vzrostl o 5,4 procenta. "Ve třetím čtvrtletí nadále pokračoval trend návratu domácích hostů do českých a moravských lázní," sdělili statistici. Počet lázeňských hostů z tuzemska se zvýšil o 7,1 procenta a počet jejich přenocování o 15,7 procenta. Naopak počet hostů z ciziny klesl o 6,9 procenta a jejich přenocování ubylo o 8,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru