Švédská strojírenská skupina Trelleborg potvrdila koupi českého gumárenského holdingu ČGS Holding, pod který spadá zejména výrobce pneumatik Mitas, ale také značky Rubena nebo Savatech. Celková hodnota transakce činí zhruba 10,9 miliardy švédských korun, tedy přes 31 miliard českých korun. Jedná se tak jednoznačně o největší prodej české firmy v letošním roce.

Koupi ČGS oznámila na svém webu mezinárodní skupina, která má ústředí ve švédském Trelleborgu. Akcie švédské skupiny po oznámení akvizice gumárenského holdingu vyskočily o 12 procent. Pro Trelleborg je Mitas a spol. velké sousto - Švédové koupili něco, co je zhruba ze třetiny tak velké jako jejich dosavadní firmy. 

„Společnost Trelleborg je důvěryhodným strategickým partnerem, který má komplexní vizi rozvoje holdingu ČGS. Jsme si jisti, že gumárenská výroba realizovaná ve společnostech Mitas, Rubena a Savatech bude svěřena do správných rukou,“ uvedla Věra Bechyňová, mluvčí ČGS Holdingu.

Obchod bude finišovat v příštím roce

Gumárenský holding prodávají dva čeští podnikatelé Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Uzavření obchodu závisí na souhlasu příslušných úřadů. Dokončen by mohl být v první polovině příštího roku.

"O akvizici se jednalo od začátku letošního roku. V minulosti byli o ČGS další zájemci. Poslední měsíce už se jednalo jen s Trelleborgem," řekl Hospodářským novinám poradce Jakub Dyba, který ČGS radil s prodejem firmy. Dodal, že zájem vzešel od Trelleborgu, majitelé ČGS prodávat nejdříve nechtěli.

Dybova společnost Genesia v minulosti asistovala u nákupů ČGS na Balkáně nebo ve Spojených státech. Podle Dyby byla ČGS pro zájemce atraktivní díky svým podařeným investicím v Srbsku či Slovinsku a také díky tomu, že poslední roky masivně rozvíjela své domovské sídlo v Otrokovicích.

Pneu pro traktory a stavební stroje

Současná gumárenská skupina začala vznikat v polovině 90. let, jejím základem byl někdejší Barum (část vyrábějící pneumatiky pro silniční vozidla je nyní součástí koncernu Continental). Původní Barum Holding se v roce 1996 přejmenoval na Českou gumárenskou společnost, na jejíchž základech vznikl po postupném získávání dalších továren současný ČGS Holding. 

Hlavní firmou holdingu je Mitas, který tvoří přes dvě třetiny celkových sedmnáctimiliardových tržeb gumárenské skupiny. Mitas patří mezi světové lídry ve výrobě velkých pneumatik, zejména pro traktory a velké nákladní a stavební stroje.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Gumárenský holding v posledních letech silně expandoval i do zahraničí. V srpnu 2008 koupil srbského výrobce mimosilničních plášťů Rumaguma, v dubnu 2012 pak otevřel zcela novou továrnu na zemědělské pláště v americké Iowě. Výrobce technické pryže Rubena pak má závod i v Mexiku.

Před třemi roky koupil ČGS Holding i slovinskou firmu Savatech, která vyrábí motocyklové pneumatiky, kaučukové směsi a pryžové součástky. Mitas letos v létě také koupil australského distributora pneumatik Mityre Australia. Tato společnost dovážela do Austrálie motocyklové a zemědělské pneumatiky zhruba patnáct let.

Gumárenský holding má celkem 13 továren, zejména v Česku a ve východní Evropě. Po jedné fabrice provozuje v Mexiku a USA. Celý holding zaměstnává zhruba 6300 lidí, po spojení s Trelleborgem bude celý koncern zaměstnávat zhruba 23 tisíc lidí.

Trelleborg působí ve více než 40 zemích světa a převzetím gumárenského holdingu se stane světovým lídrem ve výrobě zemědělských pneumatik a posílí svou pozici v oblasti průmyslových pneumatik.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru