Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za říjen.

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy spotřebitelských cen - inflace za říjen 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní údaje o službách za 3. čtvrtletí 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky cestovního ruchu za 3. čtvrtletí 2015.

Praha. Zahájení konference Írán - země nových exportních příležitostí. Zúčastní se odborníci na zahraniční obchod ČR a na íránský trh.

Brusel. Mimořádné jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky hospodářské soutěže. Mezi tématy situace v ocelářském průmyslu, testy emisí automobilů v reálném provozu. Za ČR náměstek ministra ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.

Wolfsburg. Dozorčí rada německé automobilky Volkswagen by měla jednat o dalším postupu v souvislosti se skandálem kolem falšování emisních testů.

Amazon přijme 2500 brigádníků do centra v Dobrovízi. Pomohou s předvánočními objednávkami

Amazon

Amazon hledá na brigádu do distribučního centra v Dobrovízi, které je v provozu od září, celkem 2500 lidí. Měli by pomoct se zpracováním objednávek, jejichž počet v předvánočním období výrazně stoupá. Sdělil to mluvčí Amazonu v Česku Karel Taschner. V dobrovízském distribučním centru nyní pracuje 1500 stálých zaměstnanců.

"O sezonní práci je velký zájem. Už nyní máme více než 1400 brigádníků a každý den nastupují další desítky lidí," uvedl Taschner. Do konce roku 2017 distribuční centrum zaměstná 2000 stálých a další 3000 sezonních zaměstnanců.

Evidence tržeb se bude podle Hornochové týkat všech od roku 2018. Zavádět se bude postupně

Elektronická evidence tržeb by měla být povinná pro všech zhruba 600 000 podnikatelů, kteří přijímají tržby v hotovosti, od roku 2018. Zákon o evidenci tržeb začne pro jednotlivé druhy podnikání platit postupně. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Zákon, který nyní projednává Poslanecká sněmovna, by měl podle ní mít účinnost od srpna 2016.

Nejprve by se měl zákon podle Hornochové týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O tři měsíce později by se evidence měla týkat maloobchodu a velkoobchodu. Následně by měla být 12měsíční pauza. Poté by měli evidovat tržby zbývající podnikatelé z dalších oborů a nakonec po dalších třech měsících i drobní živnostníci.

Toshiba kvůli skandálu žaluje bývalé šéfy. Zároveň vykázala ztrátu téměř 80 miliard jenů

0709FIL12 TOSHIBA ACCOUNTING DIVESTITURE 0709 11

Japonská elektrotechnická společnost Toshiba Corp. podala žalobu na pět bývalých výkonných představitelů firmy, včetně tří bývalých generálních ředitelů, kvůli špatnému řízení. Žalobou se zřejmě firma snaží distancovat od účetního skandálu, který je největším firemním skandálem v Japonsku od roku 2011, kdy byl odhalen skandál firmy Olympus, napsala agentura Reuters.

Společnost současně oznámila, že za tři měsíce do konce září vykázala ztrátu 79,5 miliardy jenů (16,2 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 90,2 miliardy JPY loni. Výsledky zvyšují tlak na vedení firmy, aby zavedlo drastická restrukturalizační opatření.

Čínský vývoz i dovoz v říjnu prudce klesl. Přebytek dosáhl rekordních 61 miliard dolarů

Přebytek zahraničního obchodu Číny v říjnu dosáhl rekordních 61,64 miliardy USD (1,6 bilionu korun). Vývoz i dovoz však prudce klesly, což posiluje očekávání, že Čína bude muset podniknout další kroky ke stimulaci domácí poptávky, když poptávka po jejím zboží v zahraničí zůstává slabá. Vyplývá to z údajů, které v neděli zveřejnil čínský celní úřad.

Vývoz ze země se v říjnu meziročně snížil o 6,9 procenta a slabší byl již čtvrtý měsíc za sebou. Hodnota zboží a služeb dovezených do země pak klesla až o 18,8 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali pokles vývozu jen o tři procenta a dovozu o 16 procent.

Mario Draghi je pod palbou zleva i zprava. Přesto ve svém prvním poločase v ECB euro úspěšně ubránil

Mario Draghi

"Zrovna nějaký Ital", těmito slovy přivítal německý bulvární list Bild nástup Maria Draghiho (68) do funkce prezidenta Evropské centrální banky před čtyřmi lety. Redakce novému strážci eura tehdy darovala pruskou "piklhaubnu", tedy přilbu s bodcem. To proto, aby ve své práci vždy měl na paměti německou (pruskou) šetrnost a kázeň.

Draghi dárek přijal. Ale nepostavil se do čela pruských šiků, nýbrž eurozóny jako vrchní strážce měnové stability. Následující události ho však přiměly, aby ECB pod jeho vedením pomohla odvrátit rozpad měnové unie.