Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil zřejmě dosud nejvyšší pokutu. Stavební firmy mají za kartel v zakázkách zaplatit 2,036 miliardy korun. V pátek to uvedl předseda úřadu Petr Rafaj. Odmítl ale uvést, kterých firem se kartel týká. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Rafaj řekl, že ÚOHS podrobnější informace k případu zveřejní ještě v pátek. Případ je podle něj jedním z nejsložitějších, který úřad kdy řešil. ÚOHS se jím zabýval od poloviny roku 2012. Podle Rafaje se dá předpokládat, že prvostupňový verdikt nebude konečný a že se firmy proti němu odvolají. Mají na to 15 dní od doručení rozhodnutí. Firma Skanska, která je zřejmě mezi pokutovanými, už v pátek uvedla, že se odvolá.

Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr je výše pokuty ojedinělá. "Pro srovnání s předchozí nejvyšší udělenou pokutou ve výši necelé miliardy - ÚOHS tehdy za kartel pokutoval cca 16 strojírenských společností," řekla Linhartová. Podle ní je otázkou, zda antimonopolní úřad takto vysokou pokutu později uhájí před soudy. "Minimálně však ÚOHS touto exemplární pokutou veřejnost upozorní na svoji existenci," dodala Linhartová.

Podle serveru Česká justice, který na pokutu upozornil, se nejzávažnější zjištění ÚOHS týkají zakázky na výstavbu úseku rychlostní silnice R 4 Mirotice-Třebkov v celkové hodnotě 1,2 miliardy korun, která byla do provozu uvedena v září 2010.

Při šetření ÚOHS, které se týkalo mj. firem Strabag, Eurovia, Swietelsky, M-Silnice a Skanska, byl zajištěn dokument, v němž je uvedeno, které z těchto firem nabídku podají a které nikoliv, napsala Česká justice. Prověřování podle serveru potvrdilo, že dokument vznikl ještě před podáním nabídek a společnosti, které v něm byly označeny, že nabídku podají, tak následně skutečně učinily.

Skanska obvinění odmítá. Ostatní firmy zatím mlčí

"Obvinění jednoznačně odmítáme. Skanska byla obviněna pouze na základě toho, že se její jméno objevilo na nedatovaném, nepodepsaném dokumentu konkurenční firmy, která si pravděpodobně mapovala záměry konkurence," uvedla mluvčí Skanska Lucie Laňková. "Vzhledem k tomu, že si Skanska předtím vyzvedla oficiální zadávací dokumentaci k této stavbě, informace o tom, že podáme nabídku, nebyla nijak překvapující. ÚOHS v průběhu procesního řízení nepředložil jakékoliv důkazy, které by potvrzovaly naše pochybení. Proti rozhodnutí ÚOHS se zcela jistě odvoláme," dodala mluvčí. 

ÚOHS vydal svůj verdikt několik měsíců poté, co Krajský soud v Brně odmítl žalobu stavební firmy Eurovia proti prověřování údajného kartelu stavebních podniků. Firma si stěžovala na způsob, jakým ÚOHS zajišťoval důkazy. Žaloba byla podána opožděně. Mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková se zatím odmítla k pátečním událostem vyjádřit, neboť firma dle jejích slov dosud neobdržela žádné oficiální stanovisko antimonopolního úřadu.

Podobného stanoviska jako Eurovia se drží i další stavební firmy. "Uvedené rozhodnutí ÚOHS nám dosud nebylo doručeno, informaci tedy nemohu potvrdit ani vyvrátit," uvedla mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

"V případě, že nám bude rozhodnutí doručeno, důkladně se s ním seznámíme a následně rozhodneme, jaké budou naše další kroky," uvedla marketingová manažerka Swietelsky stavební  Ivana Čížková.

Antimonopolní úřad podezříval podle dostupných informací z kartelu kolem 20 firem, Eurovia je jednou z nich. Na začátku prý podezíral Eurovia CS, Strabag, Swietelsky stavební, K-building CB a SaM silnice a mosty. Případ se ale postupně výrazně rozrostl. V minulosti úřad opakovaně uváděl, že kartelové dohody považuje za jeden z nejzávažnějších přečinů proti hospodářské soutěži.

Nejvyšší pokuty uložené antimonopolním úřadem

Výše pokuty Rok Firmy Důvod pokuty Výsledek
2,036 miliardy korun 2015 Stavební firmy Kartel v zakázkách x
979 milionů korun 2007 Mezinárodní strojírenské firmy Kartel Úřad musí o výši pokuty rozhodnut znovu
484 milionů korun 2004 Šest stavebních spořitelen Kartel Soudy nakonec sankci zrušily
370 milionů korun 2006 RWE Transgas Zneužití dominantního postavení  Pokuta klesla na 29,8 milionu korun
313 milionů korun 2002 Distributoři pohonných hmot Manipulace s cenami Spor skončil bez pokuty
270 milionů korun 2008 České dráhy  Zneužití dominantního postavení  Krajský soud v Brně rozhodnutí zrušil
210 milionů korun  2004 Český Telecom ( O2 Czech Republic) Zneužití dominantního postavení  Snížení pokuty na 205 milionů korun
120 milionů korun 2005 Pekárenské firmy Určování prodejních cen Úřad loni uložil nižší pokutu 52,8 milionu korun
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru