Američtí zaměstnavatelé v říjnu po dvou slabých měsících prudce zrychlili tvorbu pracovních míst. V ekonomice vzniklo 271 000 nových příležitostí, což bylo nejvíce od loňského prosince a dvojnásobek oproti září. Míra nezaměstnanosti se snížila na pět procent, tedy nové minimum za sedm a půl roku. Páteční údaje amerického ministerstva práce výrazně zvýšily pravděpodobnost, že centrální banka USA (Fed) přistoupí v prosinci ke zvyšování úrokových sazeb.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že tvorba míst se minulý měsíc zvýší jen na 180 000 ze zářijového přírůstku 137 000. U míry nezaměstnanosti čekali setrvání na 5,1 procenta. Pětiprocentní míra je úroveň, kterou mnozí činitelé Fedu považují za stav odpovídající plné zaměstnanosti.

Měnový výbor Fedu dal na svém říjnovém zasedání najevo, že v případě příznivého vývoje ekonomiky by mohl v prosinci zvýšit základní úrokovou sazbu, která je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou. Návrat k normalizaci měnové politiky Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním trhu práce. Ekonomové po posledních vyjádřeních členů Fedu odhadli, že ke zvýšení sazeb bude stačit, aby ekonomika v říjnu a v listopadu vytvářela více než 150 000 nových míst měsíčně.

Šance na zvýšení sazeb zesílil i vývoj hodinových mezd. Ty se proti předešlému měsíci zvýšily o devět centů a v meziročním srovnání vzrostly o 2,5 procenta. Byl to jejich nejvyšší přírůstek od července 2009 a Fed by to mohlo utvrdit v přesvědčení, že inflace bude postupně směřovat k vytyčenému cíli dvou procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výrazné přírůstky pracovních míst zaznamenala řada sektorů, až na zpracovatelský průmysl, který pod vlivem silného dolaru a slabé zahraniční poptávky v poslední době stagnuje. Velké nárůsty byly patrné zejména ve stavebnictví, zdravotnictví a maloobchodě.

Fed uvažoval o zvýšení sazeb už v září, kvůli slabé globální ekonomice a otřesům na finančních trzích ale tento krok odložil. Navíc zeslábla i domácí ekonomika, jejíž růst ve třetím čtvrtletí prudce zvolnil na 1,5 procenta z jarního tempa 3,9 procenta.