Čistý zisk maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL ve třetím čtvrtletí vzrostl na více než trojnásobek. K lepšímu výsledku pomohl vyšší objem prodeje a také rostoucí marže, oznámila v pátek firma, která působí i v České republice. Společnost za tři měsíce do září vydělala 91,3 miliardy forintů (7,87 miliardy korun). Loni ve stejném období byla v zisku 28,5 miliardy forintů.

Pojišťovně Allianz klesl čtvrtletní zisk o 15 procent. Výsledek je horší než nejpesimističtější odhady analytiků - čtěte ZDE

Svého nejlepšího kvartálního výsledku dosáhla ve třetím čtvrtletí divize zpracování a distribuce, které pomohly rostoucí rafinerské a petrochemické marže a vyšší prodej. Divize tak měla největší podíl na celkových výsledcích firmy. Jen k takzvanému čistému základnímu zisku EBITDA přispěla 147 miliardami forintů.

Firma v pátek oznámila, že čistý základní zisk EBITDA se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 21 procent na 198,7 miliardy forintů. Překonal tak odhady analytiků oslovených ekonomickým webem Portfolio, kteří čekali 189,7 miliardy forintů.

U tohoto ukazatele chce firma za celý rok dosáhnout výsledku 2,2 miliardy dolarů (54,7 miliardy korun). Podle svého generálního ředitele Zsolta Hernádiho si je "více než jista", že se jí to podaří.

Zvýšil se také objem prodeje, neboť spotřeba motorových paliv rostla rychleji, než jaká jsou obvyklá maxima v tomto období. Zklamání ale přinesly aktivity v průzkumu a těžbě, které se potýkaly s nižšími cenami ropy, řekli analytici agentuře Reuters.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

MOL provozuje rafinerie v Maďarsku, Chorvatsku a na Slovensku. Vlastní také aktivity v Severním moři a v zemích, jako je Pákistán, Rusko nebo Irák.

Firma uvedla, že v následujícím čtvrtletí zaúčtuje pokles hodnoty majetku u svého bloku v autonomní oblasti Kurdistán na severu Iráku. Testy tam ukázaly nižší geologický potenciál a firma tam v září omezila investice.

Do mezinárodní skupiny MOL v České republice patří společnosti MOL Retail Česká republika, MOL čerpací stanice, Slovnaft Česká republika a Pap Oil. S 316 čerpacími stanicemi je MOL druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. Nejvíce benzinových pump v tuzemsku provozuje společnost Benzina, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru