Česká národní banka poprvé vidí skutečnou šanci, že by mohla ukončit režim slabé koruny. A to koncem roku 2016. Na pátečním setkání s analytiky to prohlásil guvernér Miroslav Singer.

"Pravděpodobnost, že kurzový závazek skončí v létě příštího roku, je spíše marginální a s největší pravděpodobností to skončí okolo přelomu roku, ale v tomto okamžiku je velice těžké být konkrétnější," prohlásil Singer.

Centrální banka den předtím - tedy 5. listopadu - naznačila, že pravděpodobně posune konec kurzového závazku na konec roku 2016. Koruna na Singerovo prohlášení zareagovala posílením na hodnotu 27,03 korun za euro.

Při této hladině v minulých měsících ČNB s vysokou pravděpodobností musela intervenovat a kurz bránit prodejem korun a nákupem eur do rezerv.

Česká národní banka v září utratila za obranu koruny dalších 63 miliard korun. Tato částka se tak přidává k již vydaným 130 miliardám korun, které musela od poloviny července "natisknout" na obranu kurzu proti spekulantům.

V červenci ČNB nakoupila eura za zhruba 30 miliard korun, v srpnu pak za přibližně 100 miliard. 

Česká národní banka musela začít prodávat koruny a nakupovat devizové rezervy 17. července letošního roku. Tehdy se díky tlaku zahraničních investorů kurz koruny přiblížil natolik těsně k hranici 27 korun za euro, kterou ČNB brání, že centrální banka musela zasáhnout.

Centrální banka oslabila měnu 7. listopadu 2013 kvůli obavám z trvalého poklesu cen. Tehdy kvůli tomu nakoupila devizové rezervy zhruba za 200 miliard korun.

Zahraniční hráči začali počátkem léta 2015 sázet na to, že vzhledem k velice dobré kondici české ekonomiky bankovní rada ČNB ukončí režim slabé koruny dříve, a masivně nakupovali českou měnu. To mělo za následek stlačení výnosů státních dluhopisů do záporu. 

Představitelé bankovní rady se pak v září, kdy tlak na korunu vrcholil, předháněli v prohlášeních, kde ujišťovali, že ČNB svůj kurzový závazek neukončí dříve než v druhé polovině roku 2016. Po těchto slovních intervencích tlak na korunu po dvacátém září prozatím ustal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru