Největší světový producent oceli ArcelorMittal se ve třetím čtvrtletí propadl do čisté ztráty 711 milionů dolarů (17,7 miliardy korun). Společnost ve své páteční zprávě také snížila odhad provozního zisku za celý rok, což dává do souvislosti s levným čínským vývozem, který se promítl do cen oceli.

Zákazníci navíc odkládají zadávání nových zakázek, uvedla firma, která vlastní rovněž přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava.

"Náročné provozní podmínky se v uplynulých měsících dále zhoršily, ve velké míře kvůli dalšímu poklesu cen oceli, což způsobily mimořádně nízké vývozní ceny v Číně," uvedl generální ředitel Lakšmí Mittal.

Podnik také předpověděl, že světová poptávka po oceli bude letos nižší než v uplynulém roce.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) ve třetím čtvrtletí klesl o zhruba 30 procent na 1,35 miliardy dolarů. Ocelárna nově předpokládá, že zisk EBITDA za celý tento rok se bude pohybovat mezi 5,2 miliardy a 5,4 miliardy dolarů. Původně počítala s výsledkem mezi šesti a sedmi miliardami dolarů.

Nejnovější odhad je nižší, než jaký v současnosti předpokládají analytici v anketě agentury Reuters. Ti počítají s výsledkem 5,5 miliardy dolarů.

Čínský trh je největším producentem i spotřebitelem oceli na světě. Poptávka po oceli v Číně klesla podle tamního sdružení pro železo a ocel CISA v letošních prvních devíti měsících o 5,8 procenta. Tento propad měl za výsledek příval čínské oceli na zahraniční trhy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru