Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu za září 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky stavebnictví za září 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky průmyslu za září 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 31. říjnu a saldo devizových obchodů ČNB k 30. září 2015. V rámci statistik centrální banka zveřejní i objem devizových intervencí v září.

Praha. Česká národní banka zveřejní dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za říjen 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní měnovou statistiku k 30. září 2015.

Praha. 09:00 Česká národní banka zveřejní shrnutí Zprávy o inflaci obsahující nové ekonomické odhady České národní banky.

Praha. 07:30 Česká spořitelna zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. 

Praha. 09:00 Zahájení 11. Pražské bezpečnostní konference nazvané Evropská unie – Česko – Asie. Výzvy a příležitosti pro ekonomiku, obchod a bezpečnost. Zúčastní se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Praha. 09:30 TK k vyhlášení výsledků anticeny Sexistické prasátečko 2015.

Praha. Valná hromada Komory daňových poradců. Na programu bude volba nového prezidia komory.

Bratislava. 12:00 Podpis smlouvy o půjčce Evropské investiční banky na financování infrastrukturních projektů na Slovensku.

Brusel. 07:00 Největší světový producent oceli ArcelorMittal zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Berlín. 08:00 Vývoj průmyslové výroby v Německu za září.

Berlín. 12:00 Začíná stávka palubního personálu aerolinek Lufthansa, měla by trvat týden.

Frankfurt nad Mohanem. Největší evropská pojišťovna Allianz zveřejní podrobné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Frankfurt nad Mohanem. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Vídeň. 07:30 Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Madrid. Španělská telekomunikační skupina Telefónica zveřejní výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

Washington. Vývoj říjnové nezaměstnanosti v USA.

Ruský regulátor pozastavil povolení k provozu pro letadla Boeing

Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) oznámil, že pozastavuje povolení k provozu pro letadla typu Boeing 737 využívaná ruskými leteckými společnostmi, dokud neobdrží oznámení o jejich bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Letadlo, které se za dosud neobjasněných příčin zřítilo v sobotu v centrální části Sinajského poloostrova, byl Airbus A321 s 224 lidmi na palubě.

Letadla Boeing 737 využívá většina velkých ruských leteckých společností. Podle propočtů agentury Reuters se jich v Rusku nachází zhruba 200 kusů. Je to asi pětina tamní celkové flotily dopravních i nákladních letadel. Například letecká společnost S7, která patří k největším v zemi, již ale oznámila, že bude s letadlem dál létat.

Mluvčí americké společnosti Boeing, která zmíněná letadla vyrábí, bez dalších podrobností uvedl, že firma o oznámení ví a zabývá se jím.

Írán zakázal dovoz amerického spotřebního zboží

Íránské ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek zakázalo dovoz veškerého amerického spotřebního zboží. Učinilo tak v očekávání zrušení sankcí na základě jaderné dohody, kterou Teherán letos v červenci uzavřel s šesti světovými mocnostmi, napsala agentura AFP. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli varoval před dovozem amerického zboží do země.

"Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží a zakázat zboží, které by symbolizovalo přítomnost Spojených států v zemi," uvedl v prohlášení ministr průmyslu a obchodu Mohammad Rezá Nematzadéh.

Podle agentury AP dosáhl v první polovině roku 2015 import zboží z USA do Íránu hodnoty 140 milionů dolarů (3,5 miliardy korun), což je asi o 60 procent více než v prvním pololetí roku předchozího. Teherán dováží z USA hlavně lékařské přístroje, potraviny a osivo.

Bývalí britští bankéři byli v USA usvědčeni z podvodu se sazbou LIBOR

Dva bývalí bankovní obchodníci společnosti Rabobank byli shledáni vinnými ze zločinného spolčení s cílem manipulovat s mezibankovní úrokovou sazbou.

Oba se měli podílet na tajných dohodách, které měly manipulovat se sazbou LIBOR ve prospěch amerického dolaru a japonského jenu.

Mužům hrozí mnohaletý trest odnětí svobody. Právníci se odvolají.

ČNB zveřejní zářijový objem intervencí proti posilující koruně

Česká národní banka bude v rámci aktuálních údajů o devizových rezervách a saldu devizových obchodů informovat o objemu devizových intervencí, které uskutečnila v září.

Centrální banka intervenovala na devizovém trhu proti posilující koruně již letos v červenci i v srpnu. V červenci koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun, v srpnu to bylo za zhruba 100 miliard korun. V červenci zasáhla ČNB poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun.

Celkově tak od listopadu 2013 do konce srpna ČNB intervenovala za zhruba 330 miliard korun.

Ve čtvrtek bankovní rada uvedla, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016.

Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku.

USA informuje o říjnové zaměstnanosti

Americké ministerstvo práce zveřejní napjatě očekávanou zprávu o říjnové zaměstnanosti ve Spojených státech.

Investoři z ní budou usuzovat, zda by americká centrální banka (Fed) na svém prosincovém zasedání mohla zvýšit úrokové sazby ze současných rekordních minim.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadují, že v říjnu americká ekonomika vytvořila 180 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala na 5,1 procenta.