Dva bývalí bankovní obchodníci společnosti Rabobank byli ve čtvrtek ve Spojených státech shledáni vinnými ze zločinného spolčení s cílem manipulovat s klíčovou úrokovou sazbou.

V USA to je první soudní proces, který vyplynul z rozsáhlého celosvětového vyšetřování manipulací s londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR), napsala agentura Reuters.

Usvědčenými jsou bývalý šéf oddělení pro likviditu a finance Anthony Allen (44) a někdejší bankovní obchodník Anthony Conti (46). Porota federálního soudu na Manhattanu je shledala vinnými ve všech bodech obžaloby ze zločinného spolčení a z podvodu za využití elektronické komunikace.

Americké ministerstvo spravedlnosti vzneslo obvinění proti oběma Britům rok poté, co se nizozemská bankovní skupina Rabobank v roce 2013 dohodla s americkými a evropskými úřady na pokutě ve výši jedné miliardy dolarů kvůli své roli v manipulaci s klíčovými mezibankovními sazbami.

Oba muži se podle vyšetřovatelů podíleli na tajných dohodách, jejichž účelem bylo manipulovat se sazbou LIBOR ve prospěch amerického dolaru a japonského jenu a získat nefér výhodu při obchodování s deriváty navázanými na tuto sazbu. Oběma mužům by mohl hrozit mnohaletý trest odnětí svobody. Jejich právníci se hodlají odvolat.

Rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy.

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od které se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Vytvářela ji denně Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Pod vlivem skandálu se však loni rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.

Vyšetřování v USA a v Británii vyústilo v obvinění 22 osob. Celková výše mimosoudních vyrovnání dosáhla zhruba devíti miliard dolarů.

Prvním obžalovaným bankovním obchodníkem v případu manipulací se sazbou LIBOR se stal bývalý zaměstnanec americké banky Citigroup a švýcarské UBS Tom Hayes. Londýnský soud ho letos v létě poslal na 14 let do vězení. V Londýně běží i další soud s šesti bývalými makléři obviněnými s manipulací s touto sazbou.