Zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku není mučírna. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to ve čtvrtek prohlásil před vstupem do zařízení, které je kritizováno kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům. Ministr kritiku přístupu Česka k uprchlíkům dlouhodobě odmítá, podle něj jsou podmínky v Česku lepší než v jiných státech, jimiž migranti putovali.

"Toto (zařízení v Bělé) není mučírna. Toto je zařízení, kde jsou v detenci lidé, kteří nechtějí azyl v České republice," řekl ministr vnitra.

S podmínkami v táboře, kritizovaném kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům, seznámil Chovanec diplomaty i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD), jež má v gesci ochranu dětí. Podle ministryně je o děti v zařízení postaráno dobře. Výpovědi oslovených cizinců byly ale naopak kritické. Ombudsmanka Anna Šabatová ve čtvrtek prohlásila, že podmínky v táboře se zlepšují. Vyšle do něj kontrolu.

"Viděli jsme dětské koutky, viděli jsme tady dětské hřiště, jsem informována, že je tady někde hezká mateřská škola, a slyšeli jsme o volnočasových aktivitách, které tady s dětmi příslušná zaměstnankyně dělá," řekla během návštěvy Marksová. Zařízení podle ní sice na první podhled není ideální, ale jako dočasné bydliště se podle ní "dá vydržet".

Šabatová ve čtvrtek uvedla, že poměry v táboře jsou zcela odlišné od těch, které tam panovaly v srpnu a počátkem října. Zdůraznila, že tehdejší situace byla velmi špatná. "Tuto změnu oceňujeme. Konečné zhodnocení však budeme moci učinit až po naší kontrolní návštěvě," uvedla Šabatová ve svém písemném prohlášení.

Ministr pozval do zařízení i velvyslance evropských zemí. "Viděla jsem, že podmínky jsou zde přiměřeně dobré, a těší mě, že česká vláda dělá vše pro to, aby dobré byly," řekla České televizi britská velvyslankyně Jan Thompsonová.

Třiadvacetiletý mladík z Afghánistánu naopak řekl, že si připadá jako v kriminále. Stěžoval si i na zdravotní péči nebo na údajně špatné tlumočnické služby. Přiznal ale, že se situace v táboře začala před týdnem zlepšovat. Přibylo prý například nové hřiště pro děti. Údržbář Milan Bělohoubek ale uvedl, že hřiště není nové, pouze se opravilo.

V detenčním zařízení celkově ubylo lidí, je jich v něm jen 70, z toho asi 30 dětí. Před dvěma měsíci jich bylo přes 600. Situace v táboře s kapacitou 700 míst se podle Chovance proto zlepšila. "Je tady méně lidí, a tak se jinak pracuje," potvrdil Bělohoubek.

"Když byla kapacita přeplněná, tak jsme s obtížemi zajišťovali základní servis, aby ti lidé byli ubytovaní dobře, aby měli hygienu, aby byli zásobováni hygienou, aby měli prádlo čisté a tak dále, to se dařilo těžce," dodal.

Chovanec prý přijel podpořit zaměstnance a dohodl se s nimi na některých drobných technických zlepšeních. Podívat se je podle něj potřeba i na jejich platy, které jsou nízké.

"Migrační vlna byla velmi silná, teď je potřeba začít opravovat a začít dovybavovat," uvedl ministr.

Podmínky v detenčních zařízeních před časem kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, která po kontrole v táboře v Bělé-Jezové mimo jiné uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni". Nemají prý teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, běženci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie.

Situaci dlouhodobě kritizují také české nevládní organizace, Česko za přístup k uprchlíkům pokáral i vysoký komisař OSN pro lidská práva. Chovanec trvá na tom, že podmínky uprchlíků v Česku odpovídají standardu 21. století. Proti kritice zařízení se ohradili i politici z opoziční ODS a v otevřeném dopise i zaměstnankyně.

Zařízení pro zajištění cizinců fungují také v Drahonicích na Lounsku (240 lůžek) a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku (420 lůžek). Další rezervní areál vzniká v Balkové v Plzeňském kraji.

Ve zmíněných detenčních zařízeních pobývají cizinci, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, tedy lidé, kteří se pobytem na území Česka dostali do rozporu s českými zákony.

Nejčastěji pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Bangladéše a Ukrajiny. Vnější ostrahu areálů zajišťuje policie a v Drahonicích Vězeňská služba, vnitřní ostrahu má na starosti soukromá bezpečnostní agentura.