Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly svým klientům za devět měsíců letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a faktoringu 105,37 miliardy korun. To je o 6,8 procenta více než ve stejném období roku 2014. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových smluv dosáhly na konci letošního třetího čtvrtletí 234,59 miliardy korun. 

"V klíčové oblasti financování podnikatelských investic jsme zaznamenali vůbec nejvyšší meziroční nárůst od odeznění recese, a to o čtvrtinu," říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 42 poskytovatelů leasingu a podnikatelských i spotřebitelských úvěrů.

Celkem 82,82 miliardy mířilo na financování firemních investic a provozu a 22,55 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Společnosti v letošních třech čtvrtletích uzavřely zhruba 593 tisíc nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1,9 milionu aktivních smluv.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Celkem také firmy podepsaly leasingové smlouvy za 34,53 miliardy korun, což je o pětinu více než loni. Ještě silnější nárůst vykázala oblast podnikatelských úvěrů - jejich prostřednictvím úvěrové společnosti poskytly 35,3 miliardy korun, největších patnáct firem zvýšilo meziročně úvěrování podnikatelů o 27,2 procenta.

Členové ČLFA uzavřeli za devět měsíců letošního roku nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 52,32 miliardy korun. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 39,1 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvních devíti měsících.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru