Stávku palubního personálu německých aerolinek Lufthansa už není možné odvrátit. V televizi N24 to řekl předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Protestní akce začne v pátek a potrvá týden. Její rozsah zatím není jasný, aerolinky však slibují, že se pokusí omezit dopad na cestující na nejmenší možnou míru.

Svaz UFO, který zastupuje devatenáct tisíc stevardů a letušek, dával Lufthanse čas do čtvrtka, aby předložila novou nabídku kolektivní smlouvy, jež by zajistila palubnímu personálu lepší pracovní a mzdové podmínky. Podle Baubliese aerolinky návrh kolektivní smlouvy sice předložily, není v něm ale nic nového. "Když se nabídka Lufthansy nezměnila, není už možné stávku odvrátit," řekl Baublies.

Přesný rozsah stávky zatím není znám. "Zatím nebyla ohlášena žádná konkrétní stávková opatření, takže ještě není možné odhadnout vliv této stávky na letecký provoz," uvedla Lufthansa v tiskovém prohlášení. Jisté je pouze to, že protestní akce nepostihne lety dceřiných společností Lufthansy, vyhne se tedy aerolinkám Germanwings, Eurowings, Air Dolomiti, Austrian Airlines, Swiss a Brussels Airlines.

Náhradní letový plán aerolinky zveřejní, až dostanou přesné informace od odborů, chtějí ale co nejvíce omezit dopady protestní akce na cestující. Lidé, kterým bude let zrušen, dostanou možnost zdarma stornovat cestu nebo ji přeložit na jiný termín.

Svaz UFO vyžaduje mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši dvou tisíc eur (54 200 korun) všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádá zachování stávajícího programu penzijního zabezpečení, který chce Lufthansa omezit.

Palubní personál Lufthansy stávkoval naposledy v roce 2012. Tehdy se podařilo spor s vedením aerolinek ukončit, když Lufthansa přistoupila na požadavky odborů v oblasti penzijního zabezpečení.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Za poslední rok a půl se Lufthansa potýká především se stávkami pilotů. Odborový svaz Vereinigung Cockpit jich uspořádal 13, protestní akce způsobily aerolinkám škody v řádu stovek milionů eur. Zrušeny musely být stovky letů, zasaženo bylo i spojení mezi Prahou a Německem.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Lufthansa se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru