Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sázková společnost Fortuna Entertainment Group zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Praha. 14.15 Bankovní rada bude jednat o nastavení měnové politiky a rozhodovat o pokračování režimu devizových intervencí. ČNB rovněž zveřejní novou makroekonomickou prognózu.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za září 2015.

Praha. 07.00 Komerční banka oznámí hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Praha. 12.00 Část pražských taxikářů se sejde na Strahově, kde chtějí probrat své požadavky, ve kterých nejsou zatím jednotní.

Praha. 13.00 Žofínské fórum na téma Proexportní politika státu, situace v EU a třetí země.

Praha. 13.00 TK k projektu Ocenění českých podnikatelek, kde budou vyhlášeny vítězky 8. ročníku.

Brno. 09.00 Krajský soud v Brně projedná případ pokuty 25 milionů korun, kterou dostala od ÚOHS za nákup Railjetů společnost České dráhy.

Brusel. 11.00 Evropská komise zveřejní svou pravidelnou podzimní makroekonomickou předpověď.

Brusel. 11.00 Vývoj maloobchodního obratu za září v eurozóně.

Londýn. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zveřejní hospodářské prognózy pro země, ve kterých působí.

Berlín. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Frankfurt nad Mohanem. Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Vídeň. Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Tokio. Největší japonská automobilka Toyota Motor zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

Moskva. 15.00 Index spotřebitelských cen za říjen v Rusku.

New York. Americká mediální a filmová společnost Walt Disney oznámí hospodářské výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí.

Volkswagen falšoval i spotřebu. Přesto se prodává v řadě zemí víc než před aférou

Koncern Volkswagen i nadále ovládá evropský trh s novými autyK novému podvodu se přiznal Volkswagen. U 800 tisíc aut prodaných v Evropě uváděl nižší spotřebu, a zákazníci tak mohli věřit, že kupují auta levnější na provoz.

Na rozdíl od první aféry, která vypukla v září v USA, se tentokrát podvod týká i benzinových motorů, kterých je mezi nimi 98 tisíc. Ani tentokrát se nevyhýbá české automobilce Škoda Auto, která sdílí motory s dalšími značkami koncernu.

Ministr Ťok chce v příštím roce svolat do servisů v Česku přes 140 tisíc aut koncernu VW

Ministr dopravy Dan Ťok.Česko pravděpodobně bude muset stejně jako Německo nařídit povinné prohlídky všech vozů z koncernu Volkswagen, jež měly instalovaný software, který umožňoval obcházet měření emisí. První svolávací akce by se mohla uskutečnit na jaře příštího roku. Ve středu to řekl ministr dopravy Dan Ťok, který o emisním skandálu jednal v Berlíně se svým německým protějškem Alexanderem Dobrindtem.

Facebook dál roste. Ve třetím kvartále firma zvýšila tržby na 4,5 miliardy dolarů

03_popularita_webu-1.jpgNejvětší sociální síť Facebook ve třetím kvartále překvapila analytiky. V období od července do září americká společnost utržila téměř 4,5 miliardy dolarů (asi 112 miliard korun), což je meziroční nárůst o 41 procent. Za devět měsíců roku od ledna pak jedna z nejznámějších sítí na světě utržila více než 12 miliard dolarů.

Akcie společnosti při poburzovním obchodování stouply o tři procenta.

Pracovat v Nestlé už ho nebavilo. Dnes své sirupy Kitl vyváží i do Austrálie

Sirup KitlV Česku nápoje jablonecké firmy Kitl stojí přes sto korun, ty stejné bylinné likéry či ovocné sirupy se v Austrálii prodávají za pětinásobek. Zatím relativně malá firmička podnikatele Jana Vokurky si našla první exportní trh. Zatím jde o stovky lahví, poptávka z kaváren a obchůdků u protinožců ale roste.

"Vzniklo to tak, že jsme byli osloveni, jestli tam nechceme dodávat jedné paní, která je původem Češka z Jablonce. Její otec jí jako dárek přivezl do Austrálie náš sirup a jí to tak zaujalo, že tam s ním chtěla začít obchodovat," popisuje otevření poměrně netradiční exportní "linky" Vokurka. 

Moravští vinaři se rozplývají nad kvalitou letošní úrody. Někteří rok 2015 označují za ročník století

Portugalsko, korek, les, poušť, vínoPřesně za týden dojde k otevření prvních lahví mladého Svatomartinského vína. A už to by podle vinařů mělo ukázat, jak je letošní úroda vydařená. Například David Šťastný, prezident Vinařské unie a ředitel vinařství Chateau Valtice, dokonce hovoří o "ročníku století".

Za kvalitu letošní sklizně vděčí vinaři především počasí. Už deštivý podzim minulého roku nastartoval vegetaci pro rok letošní. V průběhu léta přišla horka, kdy několik po sobě jdoucích dnů překročila teplota 30 stupňů Celsia a následující deště přišly ve správný čas. "Kvůli suchu jsme mleli z posledního. Nechybělo moc a Morava byla bez vína," říká Štastný.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru