Policie odhalila padělatele bankovek, kteří ve velkém vyráběli padělky korun a eur. Skupina byla připravena uvolnit do oběhu bankovky v řádu miliard korun. Vyšetřovatelé tuto informaci odmítli komentovat.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří padělatele odhalili, stíhají v České republice pět lidí, čtyři z nich jsou ve vazbě. Další obvinění jsou stíháni na Slovensku. Obviněným hrozí až 16 let vězení. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle Pavla Hantáka, mluvčího ÚOOZ, detektivové zasahovali koncem minulého týdne na několika místech České republiky. "Zadrželi jsme několik osob podezřelých z padělání a pozměňování peněz, konkrétně se jednalo o bankovky euro a české koruny," řekl Hanták. Bližší informace zveřejní příští týden.

"My se bavíme o částce, která je ne nevýznamná ve srovnání s celým státním rozpočtem České republiky," řekl České televizi státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Roman Kafka. Obvinění měli podle televize k dispozici originální bankovkový papír i s ochrannými prvky, není ale zatím jasné, jak k němu přišli. "S ohledem na to, jakou technologií oni byli nadáni a jakým materiálním zabezpečením disponovali, tak by se jednalo o dokonalé padělky," dodal Kafka.

Česká národní banka, která má padělky na starosti, uvedla, že po dobu vyšetřování a do doby, než policie oficiálně oznámí závěry vyšetřování, není oprávněna se k tomuto případu jakkoli vyjadřovat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policii se při této akci podařilo zabránit tomu, že skupina padělatelů uvedla peníze do oběhu. "Nemohu uvést objem částky, není ale nevýznamná ve vztahu k celému státnímu rozpočtu," uvedl žalobce Roman Kafka z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Obvinění jsou podle Kafky podezřelí ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování peněz a účast na organizované zločinecké skupině. Tisk bankovek probíhal v Česku. Do oběhu se ale měly dostat v jiných státech Evropské unie.

Zadavatelé byli zadrženi na Slovensku a tam jsou také ve vazbě. "Část obviněných jsou cizinci z jižní Evropy," uvedl Kafka.

Policisté trestnou činnost dokumentovali několik měsíců. Během zatýkání zajistili také prostředky, které měly sloužit k výrobě těchto peněz. Šlo o různé přístroje, programy i papír.

"Mělo to probíhat průmyslovým způsobem, nikoliv podomácku. Pokud by si to podařilo dotáhnout do konce, tak by si zcela jistě vymykalo všem předešlým případům," uvedl Kafka. Část obviněných byla již v minulosti trestně stíhána. Nešlo ale o významné činy.

Související