Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy korun. Růstu zisku podnik dosáhl hlavně díky úsporám, uvedl generální ředitel firmy Daniel Szórád. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Úspor nákladů podnik podle Szóráda dosáhl v oblasti nákupu informačních technologií a právních služeb. "Efektivita podniku byla obecně větší," řekl Szórád. Proti plánu měl podnik v prvních devíti měsících i nižší náklady na pěstební činnosti.

Zvýšení zisku Lesy ČR dosáhly při meziročním snížení těžeb téměř o pět procent na 6,021 milionu metrů krychlových dřeva. Hlavním důvodem snížení těžby je situace na trhu se dřevem. "Registrujeme převis nabídky nad poptávkou, snažíme se na to reagovat tím způsobem, že v rámci co nejdřívějšího vyrovnání nabídky s poptávkou omezujeme těžby tam, kde je to možné," řekl Szórád.

Podnik tak kvůli přebytku dřeva na trhu v srpnu zastavil prodej dřeva prostřednictvím aukcí a omezuje i těžbu ve vlastních lesních závodech. Přetlak dřeva na trhu se podle Szóráda nyní projevil v meziročním poklesu cen dřeva přibližně o osm procent. Tržby podniku za vlastní výrobky a služby za leden až září dosáhly 9,72 miliardy korun a meziročně byly nižší o 19 milionů korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letošní celoroční zisk podniku by mohl být podle Szóráda velmi podobný loňskému hrubému zisku vytvořenému před účetními operacemi s rezervami. Loňský hrubý zisk podniku bez započítání mimořádných účetních operací s rozpuštěním rezerv byl na úrovni šesti miliard korun, po rozpuštění rezerv dosáhl dosud nejvyšších 7,96 miliardy korun.

Do státního rozpočtu by měl podnik letos ze svých volných peněz odvést téměř 8,3 miliardy korun. Za léta 2013 a 2014 firma do státního rozpočtu celkem odvedla 12,5 miliardy korun.

Szórád také uvedl, že Lesy ČR začaly připravovat záměr stavby nového sídla generálního ředitelství v Hradci Králové. Objekt by měl být ze dřeva a měl by nahradit současnou nevyhovující budovu z panelů ze 70. let minulého století. Odhad nákladů na stavbu nového sídla podnik spočítaný nemá, řádově by šlo o investici za stovky milionů korun. Nové sídlo by mělo zároveň prezentovat možnosti dřeva jako stavebního materiálu.

Zisk Lesů ČR (v miliardách korun)

  2011 2012 2013 2014 I-IX/2015
Před zdaněním 5,275 5,478 4,957 7,96 5,464
Po zdanění 4,225 4,408 3,99 6,8 -
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru