Mobilní operátor T-Mobile spustil do interního provozu mobilní volání přes wi-fi, komerčně službu nabídne během několika týdnů. Prostřednictvím technologie Voice over wi-fi (VoWiFi) zákazník uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti. Uvedli to ve středu zástupci společnosti. Konkurence službu nenabízí.

T-Mobile má zájem o televizi po internetu od firmy Cetin. Má ale obavy z jejího propojení s O2 - čtěte ZDE

Wi-fi volání nalezne uplatnění zejména v místech, kde mohou být problémy se silou či kvalitou signálu mobilní sítě. Zákazníci ho využijí například pro telefonování v suterénních prostorech, uvnitř budov se silnými stěnami nebo v ocelových výrobních halách a skladištích. V místech, kde je šíření mobilního signálu omezeno, bývá wi-fi síť často k dispozici.

Wi-fi volání přináší, podobně jako VoLTE, velmi kvalitní přenos hlasu s potlačením ruchů z okolí. Spojení hovoru je rychlé, služba rovněž podporuje posílání SMS a MMS. Pokud je v daném místě wi-fi síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. Zákazník se přitom nemusí obávat ztráty signálu při odchodu z wi-fi pokrytí, protože v takovém případě hovor plynule přejde do sítě LTE. Stejný princip se uplatní při přechodu z LTE do wi-fi.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

T-Mobile Czech Republic působí na českém trhu od roku 1996, od roku 2002 je součástí mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. Firma má kolem šesti milionů mobilních zákazníků. Rychlou mobilní sítí LTE operátor pokrývá přes 80 procent populace, v příštím roce by to mělo být kolem 99 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru