Japonské automobilky Honda Motor a Suzuki Motor ve středu ohlásily nárůst zisků. Oba podniky navíc zlepšily celoroční výhled. Honda těží ze silné poptávky v Severní Americe, výsledky Suzuki podpořil příjem z prodeje podílu v německé automobilce Volkswagen.

Akcie VW padají, firma podváděla víc, než se soudilo. Porsche v USA zastavilo prodej naftového modelu Cayenne - čtěte ZDE

Čistý zisk Hondy ve druhém finančním čtvrtletí končícím v září stoupl o sedm procent na 128 miliard jenů (26 miliard korun). Tržby třetího největšího výrobce aut v Japonsku se zvýšily téměř o 16 procent na 3,6 bilionu jenů. V celém roce nyní Honda počítá s tržbami 14,6 bilionu jenů. Dřívější prognóza přitom celoroční tržby odhadovala na 14,5 bilionu jenů.

Čtvrtá největší japonská automobilka Suzuki oznámila, že její čistý zisk v prvním finančním pololetí končícím v září stoupl téměř o polovinu na 79 miliard jenů. Za růstem zisku stál především mimořádný příjem 37 miliard jenů z prodeje podílu ve Volkswagenu. Suzuki díky tomuto příjmu zvýšila odhad celoročního zisku na 125 miliard jenů z dříve předpokládaných 110 miliard jenů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Suzuki před šesti lety získala ve Volkswagenu podíl 1,5 procenta v rámci dohody o spolupráci, která ale nakonec zkrachovala. Suzuki v září podíl prodala holdingové společnost Porsche SE, která ve Volkswagenu vlastní většinu hlasovacích práv.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru