Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 08:30 Prezentace výzkumu poslechovosti rozhlasových stanic Radio Projekt za 2. a 3. čtvrtletí 2015. Zveřejněn bude odhad čistých investic do rozhlasové reklamy.

Praha. 09:00 Sněmovní rozpočtový výbor projedná mj. některé kapitoly návrhu státního rozpočtu pro příští rok a vládní novelu loterijního zákona.

Olomouc. 09:30 TK Českých drah k představení novinek v dálkové dopravě, regionální dopravě Olomouckého, Zlínského, Jihomoravského kraje a modernizovaných vozidel ČD pro jízdní řád.

Berlín. Ministr Ministr dopravy Ťok bude v Berlíně jednat se spolkovým ministrem dopravy Dobrindtem o problematice dieselových motorů koncernu VW.

Londýn. Britská maloobchodní společnost Marks & Spencer zveřejní výsledky hospodaření za fiskální druhé čtvrtletí.

Londýn. 18:00 Končí lhůta, do kdy má světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev předložit oficiální nabídku na převzetí svého menšího konkurenta SABMiller. Anheuser-Busch InBev může rovněž oznámit, že o předložení nabídky již nemá zájem. Obě firmy v polovině října dospěly k rámcové dohodě o fúzi.

Peking. Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo Group zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

Tokio. Japonská automobilka Mazda Motor zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

Amsterodam. Nizozemská finanční skupina ING zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Čtvrtletní výsledky hospodaření americké mediální společnosti Time Warner. Firma ovládá zhruba polovinu akcií majitele TV Nova, firmu Central European Media Enterprises (CME).

New York. Americká farmaceutická společnost Allergan zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Firma a její konkurent Pfizer vedou předběžná jednání o vytvoření největšího výrobce léků na světě.

New York. 22:00 Největší světová sociální síť Facebook zveřejní výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

Kellnerova PPF chce vytěsnit ostatní akcionáře Cetin, aby ovládla celou firmu. Zaplatí jim 172,4 korun za akcii

jarvis_562e8474e4b00aa19e1b3752.jpegFinanční skupina PPF oznámila krok, kterým chce ovládnout celou společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera chce vytěsnit ostatní akcionáře Cetin a zaplatit jim 172,4 koruny za každý jejich podíl.

Nabídnutá cena je o 1,6 procenta vyšší než úterní závěrová cena akcie na pražské burze.

PPF přes svoji dceřinou společnost požádala o svolání valné hromady Cetin, kde se o vytěsnění drobných akcionářů bude hlasovat. Protože je ale podíl PPF na hlasovacích právech Cetin přes 90 procent, lze očekávat, že plán prosadí.

Uber je v Česku přes rok, svezl 150 tisíc lidí a spekuluje se o rozšíření do Brna. Daří se ale i české aplikaci Liftago

jarvis_5638caa2498e8f4b044ef6fa.jpegNa náměstí před Pražským hradem loni v srpnu zaparkovala černá limuzína Mercedes-Benz E, zacvakaly fotoaparáty, rozdaly se úsměvy. A pár měsíců se moc nedělo − start prémiové služby Black celosvětové taxi sítě Uber byl určen hlavně pro zahraniční zákazníky projíždějící Prahou. To hlavní přišlo až před rokem, 5. listopadu 2014, když společnost ze San Franciska v české metropoli spustila dostupnější verzi Pop, v níž se taxikářem − k velké nevoli profesionálních řidičů − může stát vlastně kdokoliv nad jednadvacet let, s ne moc starým autem a čistým rejstříkem trestů.

"Uber Pop má velký ohlas," rekapituluje roční působení v Praze Rob Khazzam, který dohlíží na Uber v celé střední Evropě. Za tu dobu proběhlo přes platformu na 150 tisíc jízd, luxusní limuzíny z toho tvoří jen malou část, většina jde na vrub masovější verze Pop.

Babiš chce, aby skutečný schodek v příštím roce byl mnohem nižší, než sám navrhuje

Honzejk: Babiš má opět střet zájmů. Můžeme jen tiše doufatMinistr financí Andrej Babiš chce při naplňování státního rozpočtu v příštím roce skoro o polovinu snížit plánovaný schodek. Navrhuje ho ve výši 70 miliard korun, v praxi chce ale dosáhnout, aby byl o 30 miliard nižší. "Je to takový můj osobní odhad," řekl Babiš na úterní debatě o hospodářské politice. Neuvedl přesný způsob, jak toho chce dosáhnout. Argumentoval však tím, že se proti plánu daří snižovat schodek a státní dluh i letos. "Dobře jsme čerpali evropské peníze a lépe vybíráme daně," prohlásil ministr.

Amazon otevírá své první kamenné knihkupectví. Možná vznikne i celá síť obchodů

AmazonAmazon, který naučil lidi nakupovat knihy na internetu a zapříčinil tím krach několika knihkupců, v úterý otevře svou první kamennou prodejnu. A to v americkém Seattlu, kde firma i sídlí. “Využili jsme dvacetileté zkušenosti on-line prodeje, abychom vytvořili obchod, který spojuje výhody nakupování on-line i off-line,” uvedla viceprezidentka společnosti Jennifer Castová pro server Mashable.

Partička ze severu Čech vybudovala miliardovou firmu

jarvis_5638ea66498e8f4b047365bf.jpegCo je Miton? Lidé mimo technologickou branži většinou netuší. Ale miliony uživatelů znají názvy služeb jako Slevomat, Heureka, Dámejídlo, Rohlík nebo Domodi. Ty všechny patří nebo patřily do portfolia Mitonu, firmy, jejíž název vznikl poněkud dětinsky ze tří křestních jmen zakladatelů: Milan−Tomáš−Ondra.

To bylo před patnácti lety. Dnes se jedná o investiční skupinu s celkem úctyhodnými parametry: tvořenou 12 projekty, s investovanými 100 miliony korun, avšak s hodnotou minimálně kolem jedné miliardy. Plus s dalšími asi 300 miliony korun připravenými pro nové potenciální investice.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru